Home / SVET / Ruská invázia podľa Guterresa spustila najmasívnejšie porušovanie ľudských práv súčasnosti, aj smrť a vysídľovanie

Ruská invázia podľa Guterresa spustila najmasívnejšie porušovanie ľudských práv súčasnosti, aj smrť a vysídľovanie

27.2.2023 (SITA.sk) – Ruská invázia na Ukrajinu spustila najmasívnejšie porušovanie ľudských práv súčasnosti. V pondelok to vyhlásil generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres s tým, že spustila „rozsiahlu smrť, ničenie a vysídľovanie“.

Zneužívanie mužov, žien a dievčat

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva podľa jeho slov zdokumentoval desiatky prípadov sexuálneho násilia voči mužom, ženám a dievčatám súvisiacich s vojnou na Ukrajine. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Guterres rečnil na stretnutí Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve pri príležitosti 75. výročia prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv. Vyzval pritom medzinárodné vlády, aby rešpektovali a oživili deklaráciu, ktorá je podľa neho často zneužívaná.

Rusi poprušujú humanitárne právo

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch v januári uviedla, že ruské vojnové zločiny a porušovanie ľudských práv počas vojny na Ukrajine vytvárajú „litániu porušovania medzinárodného humanitárneho práva“.

Vo svojej výročnej správe poukázala na to, že dôkazy vojnových zločinov v Buči pri Kyjeve boli súčasťou vzoru, ktorý sa „opakoval nespočetne veľakrát“.

Organizácia tiež zdôraznila bombardovanie divadla v Mariupoli, ktoré sa stalo napriek tomu, že veľký nápis hovoril o tom, že sa tam ukrývajú deti, aj na ďalšie ostreľovanie nevojenských cieľov.

Viac k témam: Bezpečnostná rada OSN, Buča, Ľudské práva, Mariupoľ, Porušovanie ľudských práv, rusko-ukrajinský konflikt, Vojnové zločiny
Zdroj: SITA.sk – Ruská invázia podľa Guterresa spustila najmasívnejšie porušovanie ľudských práv súčasnosti, aj smrť a vysídľovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Americké zbrane pre Ukrajinu už sú v Nemecku a Poľsku, medzi prvými dodávkami budú granáty

Spojené štáty americké chystajú dodať Kyjevu nový balík vojenskej podpory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *