Home / SVET / Británia je pripravená poslať spojencom lietadlá za ruské stíhačky pre Ukrajinu, tvrdí Wallace

Británia je pripravená poslať spojencom lietadlá za ruské stíhačky pre Ukrajinu, tvrdí Wallace

24.2.2023 (SITA.sk) – Spojené kráľovstvo je pripravené dodať spojencom v Európe stíhačky, aby oni mohli poslať ich staré ruské bojové lietadlá. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na ministra obrany Bena Wallacea.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rýchly spôsob, ako môže Ukrajina „ťažiť zo stíhačiek“ je to, že ak jej ich krajiny v Európe, ktoré majú ruské sovietske stíhačky MiG 29 alebo Su-24, chcú darovať, „môžeme použiť naše stíhačky na doplnenie a zaistenie bezpečnosti“, povedal Wallace v piatok pre Times Radio.

Briti musia doplniť zásoby

Minister tiež informoval, že Spojené kráľovstvo pracuje na obnove svojich zásob munície, pričom od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zaznamenalo ich vyčerpanie.

Táto vojna na Ukrajine a spôsob, akým Rusko bojuje, ukázali na Západe, že naše zásoby za posledné tri desaťročia často znášali bremeno obranných škrtov a my ich musíme doplniť,“ uviedol pre Sky News.

Wallace poznamenal, že teraz začali zadávať objednávky na ich doplnenie a tam, kde ešte nezadali objednávky, začali pracovať, aby sa uistili, že majú dodávateľský reťazec alebo nájdu alternatívne zdroje.

Čína sa zdržala hlasovania

Wallace sa v piatok, na ktorý pripadá prvé výročie začiatku vojny na Ukrajine, vyjadril aj na margo rusko-čínskych vzťahov. Poukázal pritom na štvrtkové rozhodnutie Číny zdržať sa počas hlasovania vo Valnom zhromaždení OSN o rezolúcii, ktorá odsudzuje inváziu.

Ak váš sused nehlasuje aktívne pre vašu podporu, vysiela to silné posolstvo prezidentovi (Vladimirovi) Putinovi, že toto je nerozumné a bláznivé a mal by prestať,“ skonštatoval Wallace. Ten si je podľa svojich slov istý, že Čína jasne chce koniec vojny.

V konečnom dôsledku Čína vie, že správanie sa Ruska bolo destabilizujúce,“ dodal.

Viac k témam: rezolúcia, rusko-ukrajinský konflikt, Stíhačka, Stíhačka Su-24, Stíhačky MiG-29, Valné zhromaždenie OSN
Zdroj: SITA.sk – Británia je pripravená poslať spojencom lietadlá za ruské stíhačky pre Ukrajinu, tvrdí Wallace © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mier za ruských podmienok nebude znamenať koniec ľudského utrpenia, uviedla estónska premiérka Kallasová

Kallasová priznala, že západných spojencov treba čoraz viac presviedčať o potrebe podpory Ukrajiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *