Home / SVET / Valdis Dombrovskis schladil nádeje Bulharska na prijatie eura v januári 2024, krajina nespĺňa dôležité kritérium

Valdis Dombrovskis schladil nádeje Bulharska na prijatie eura v januári 2024, krajina nespĺňa dôležité kritérium

23.2.2023 (SITA.sk) – Podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis vo štvrtok schladil nádeje Bulharska na rýchle prijatie spoločnej európskej meny, keďže krajina neplní všetky požadované kritéria pre vstup do eurozóny. Pred stretnutím s bulharskými predstaviteľmi Dombrovskis novinárom povedal, že krajina sa nestane členom eurozóny skôr ako na začiatku roku 2025.

Bulharsko dúfa, že euro podporí ekonomiku krajiny a jej finančnú bezpečnosť. Hlavné politické strany vyhlásili za prioritu vstup krajiny do eurozóny 1. januára 2024. Dombrovskis však zdôraznil, že hlavnou prekážkou Bulharska je inflácia, ktorá je mimoriadne vysoká odvtedy, ako Rusko vlani začalo inváziu na Ukrajinu.

Bulharsko spĺňa kritériá v oblasti verejných financií, dlhodobých úrokových sadzieb a stability výmenného kurzu, ale výrazne nespĺňa kritérium v oblasti inflácie. V závere minulého roka totiž bola medziročná harmonizovaná inflácia v krajine na úrovni 14,3 percenta.

Viac k témam: Eurozóna, Inflácia, spoločná európska mena
Zdroj: SITA.sk – Valdis Dombrovskis schladil nádeje Bulharska na prijatie eura v januári 2024, krajina nespĺňa dôležité kritérium © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Plaváková označila situáciu okolo šéfa parlamentu za zvláštnu a je toho názoru, že koalícia sa nevie dohodnúť

Lucia Plaváková poukázala, že od prezidentských volieb už uplynul určitý čas, no stále nie je jednoznačne známa konkrétna nominácia na túto pozíciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *