Home / EKONOMIKA / Ruská ekonomika je odolnejšia ako sa očakávalo, údajne sa zmenšila len o 2,1 percenta

Ruská ekonomika je odolnejšia ako sa očakávalo, údajne sa zmenšila len o 2,1 percenta

21.2.2023 (SITA.sk) – Ruská ekonomika sa vlani zmenšila menej, ako sa predpokladalo v dôsledku invázie na Ukrajinu. Naznačujú to dostupné údaje, informuje spravodajský portál BBC.

Odolnosť ruskej ekonomiky

Ekonomika sa podľa ruského štatistického úradu zmenšila o 2,1 %, čo je však menej ako 12 percent uvádzaných v jesennej prognóze. I keď existujú pochybnosti o spoľahlivosti údajov, mnohí komentátori sú podľa BBC prekvapení odolnosťou ruskej ekonomiky. K jej podpore pritom prispeli vysoké ceny ropy a výdavky na armádu.

Po začiatku invázie sa stovky západných firiem stiahli z Ruska. Prvotný šok spôsobil dočasné zatvorenie ruskej burzy a pokles rubľa.

Väčšinu roka 2022 však Rusko mohlo pokračovať v exporte energií. Západné obmedzenia na vývoz z Ruska zavádzali postupne a aj keď import do Európy počas roka prudko klesol, zástup záujemcov z Číny, Indie a ďalších krajín nahradil v nákupoch to, čo nekúpila Európa.

Zasiahli miestni podnikatelia

Príjmy Ruska z exportu pomohli posilniť rastúce globálne ceny ropy, plynu, ropných produktov a ďalších ruských vývozných artiklov, vrátane potravín a hnojív.

I keď západné spoločnosti sa z Ruska stiahli, zasiahli miestni podnikatelia. Po tom, ako z krajiny odišiel McDonald’s, kúpil, napríklad, ich sieť reštaurácií nový majiteľ a v júni ich otvoril pod novým názvom.

I keď spracovateľský priemysel a maloobchod zaznamenali v roku 2022 pokles, poľnohospodárstvo, stavebníctvo a služby podľa ruského federálneho štatistickému úradu rástli.

Továrne v krajine udržala v chode aj výroba zariadení pre ruské ozbrojené sily, ktorá posilnila ekonomiku výrobou zbraní miesto áut. Vojenská bezpečnosť a verejná správa v minulom roku vzrástli o 4,1 %.

Sankcie neboli nepriepustné

BBC tiež upozorňuje na skutočnosť, že sankcie zavedené proti Rusku neboli ani zďaleka nepriepustné. Napriek snahám o izoláciu Ruska od západného finančného systému, si obchodníci našli cesty ako dostať peniaze do Ruska a z neho prostredníctvom bartrov, prevodov cez krajiny, ktoré sa na sankciách nepodieľajú alebo využívania kryptomien.

To však neznamená, že by sankcie nespôsobili škody, pričom niektoré z dopadov budú dlhodobé.

Spracovateľský priemysel obmedzia problémy s dovozom high-tech zariadení, ako sú mikročipy. Experti tiež očakávajú, že produkcia ropných a plynových polí časom bez investícií, know-how a zariadení zo západu klesne.

Ruská vláda očakáva, že sa ekonomika zmenší o 0,8 %, no Medzinárodný menový fond prognózuje rast o 0,3 %, čiastočne pre silný export.

Viac k témam: Ceny ropy, Ruská ekonomika, rusko-ukrajinský konflikt, Štatistiky
Zdroj: SITA.sk – Ruská ekonomika je odolnejšia ako sa očakávalo, údajne sa zmenšila len o 2,1 percenta © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Novela zákona o dotáciách bude prerokovaná v skrátenom konaní, dôvodom je ohrozenie ľudských práv

Novelou by sa mala zvýšiť suma humanitárnej pomoci pri živelných pohromách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *