Home / EKONOMIKA / Ruská ekonomika je odolnejšia ako sa očakávalo, údajne sa zmenšila len o 2,1 percenta

Ruská ekonomika je odolnejšia ako sa očakávalo, údajne sa zmenšila len o 2,1 percenta

21.2.2023 (SITA.sk) – Ruská ekonomika sa vlani zmenšila menej, ako sa predpokladalo v dôsledku invázie na Ukrajinu. Naznačujú to dostupné údaje, informuje spravodajský portál BBC.

Odolnosť ruskej ekonomiky

Ekonomika sa podľa ruského štatistického úradu zmenšila o 2,1 %, čo je však menej ako 12 percent uvádzaných v jesennej prognóze. I keď existujú pochybnosti o spoľahlivosti údajov, mnohí komentátori sú podľa BBC prekvapení odolnosťou ruskej ekonomiky. K jej podpore pritom prispeli vysoké ceny ropy a výdavky na armádu.

Po začiatku invázie sa stovky západných firiem stiahli z Ruska. Prvotný šok spôsobil dočasné zatvorenie ruskej burzy a pokles rubľa.

Väčšinu roka 2022 však Rusko mohlo pokračovať v exporte energií. Západné obmedzenia na vývoz z Ruska zavádzali postupne a aj keď import do Európy počas roka prudko klesol, zástup záujemcov z Číny, Indie a ďalších krajín nahradil v nákupoch to, čo nekúpila Európa.

Zasiahli miestni podnikatelia

Príjmy Ruska z exportu pomohli posilniť rastúce globálne ceny ropy, plynu, ropných produktov a ďalších ruských vývozných artiklov, vrátane potravín a hnojív.

I keď západné spoločnosti sa z Ruska stiahli, zasiahli miestni podnikatelia. Po tom, ako z krajiny odišiel McDonald’s, kúpil, napríklad, ich sieť reštaurácií nový majiteľ a v júni ich otvoril pod novým názvom.

I keď spracovateľský priemysel a maloobchod zaznamenali v roku 2022 pokles, poľnohospodárstvo, stavebníctvo a služby podľa ruského federálneho štatistickému úradu rástli.

Továrne v krajine udržala v chode aj výroba zariadení pre ruské ozbrojené sily, ktorá posilnila ekonomiku výrobou zbraní miesto áut. Vojenská bezpečnosť a verejná správa v minulom roku vzrástli o 4,1 %.

Sankcie neboli nepriepustné

BBC tiež upozorňuje na skutočnosť, že sankcie zavedené proti Rusku neboli ani zďaleka nepriepustné. Napriek snahám o izoláciu Ruska od západného finančného systému, si obchodníci našli cesty ako dostať peniaze do Ruska a z neho prostredníctvom bartrov, prevodov cez krajiny, ktoré sa na sankciách nepodieľajú alebo využívania kryptomien.

To však neznamená, že by sankcie nespôsobili škody, pričom niektoré z dopadov budú dlhodobé.

Spracovateľský priemysel obmedzia problémy s dovozom high-tech zariadení, ako sú mikročipy. Experti tiež očakávajú, že produkcia ropných a plynových polí časom bez investícií, know-how a zariadení zo západu klesne.

Ruská vláda očakáva, že sa ekonomika zmenší o 0,8 %, no Medzinárodný menový fond prognózuje rast o 0,3 %, čiastočne pre silný export.

Viac k témam: Ceny ropy, Ruská ekonomika, rusko-ukrajinský konflikt, Štatistiky
Zdroj: SITA.sk – Ruská ekonomika je odolnejšia ako sa očakávalo, údajne sa zmenšila len o 2,1 percenta © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Putin uznal, že západné sankcie môžu mať na ruskú ekonomiku „skutočne negatívny vplyv“

Putin opakovane naznačuje, že sankcie voči Rusku, ktoré naň uvalil Západ, nespôsobili krajine značné škody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *