Home / SVET / Čína chce zohrať rolu v mierovom urovnaní konfliktu na Ukrajine, podľa ministra zahraničia sa to môže vymknúť spod kontroly

Čína chce zohrať rolu v mierovom urovnaní konfliktu na Ukrajine, podľa ministra zahraničia sa to môže vymknúť spod kontroly

21.2.2023 (SITA.sk) – Čínsky minister zahraničných vecí, ktorého krajina poskytuje silnú politickú podporu Rusku v jeho invázii na Ukrajine, sa v utorok vyjadril, že Čína chce zohrať rolu pri ukončení konfliktu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Čchin Kang povedal účastníkom bezpečnostnej konferencie v Pekingu, že Čína sa obáva, že by sa takmer rok trvajúca vojna mohla ešte viac vystupňovať a vymknúť sa „spod kontroly“. Bude preto podľa neho ďalej vyzývať na mierové rokovania a poskytovať „čínsku múdrosť“ s cieľom priniesť politické urovnanie, skonštatoval.

Majú prestať hádzať vinu na Čínu

„Zároveň vyzývame relevantné krajiny, aby okamžite prestali prikladať do ohňa, prestali hádzať vinu na Čínu a prestali šíriť tvrdenia o Ukrajine dnes a Taiwane zajtra,“ vyjadril sa Čchin, zjavne odkazujúc na vojenskú pomoc poskytovanú Ukrajine Spojenými štátmi a ďalšími spojencami a tiež obavy, že sa Čína pripravuje na potvrdenie svojich vyhrážok a použitie sily na uplatnenie svojho deklarovaného nároku na Taiwan.

Čína odmieta odsúdenie ruskej invázie či zverstiev páchaných proti ukrajinským civilistom a rázne kritizuje západné ekonomické sankcie voči Moskve. V súlade s ruskými naratívmi tiež dosiaľ neoznačila konflikt za inváziu.

Zosúladili svoje zahraničné politiky

Čína a Rusko zosúladili svoje zahraničné politiky v protiklade ku Spojeným štátom a týždne pred inváziou na Ukrajinu ich lídri vyhlásili „neobmedzené“ partnerstvo. Peking tiež tvrdí, že Rusko k použitiu vojenskej sily vyprovokovalo rozširovanie Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) na východ.

Napriek tomu Čchin zopakoval čínske tvrdenie, že „vždy zaujímali objektívny a nezaujatý postoj založený na merite veci“. „Čína je hlboko znepokojená možnou eskaláciou situácie a dokonca možnosťou, že by sa mohla vymknúť spod kontroly,“ vyjadril sa ďalej čínsky šéf diplomacie a dodal, že prezident Si Ťin-pching predložil návrhy, ktoré „zohrali zodpovednú a konštruktívnu rolu v uvoľnení situácie a deeskalácii krízy“. Neposkytol však žiadne podrobnosti.

„Budeme naďalej podporovať mierové rokovania, poskytovať čínsku múdrosť pre politické urovnanie ukrajinskej krízy a pracovať s medzinárodnou komunitou na podpore dialógu a konzultácií s cieľom reagovať na obavy všetkých strán a hľadať spoločnú bezpečnosť,“ dodal.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk – Čína chce zohrať rolu v mierovom urovnaní konfliktu na Ukrajine, podľa ministra zahraničia sa to môže vymknúť spod kontroly © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Peskov potvrdil, že Rusko začalo sťahovať svoje mierové sily z Náhorného Karabachu

Rusko nasadilo niekoľko tisíc vojakov v Náhornom Karabachu v roku 2020 po vtedajšej eskalácii konfliktu Arménska a Azerbajdžanu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *