Home / SLOVENSKO / Odsúdeného úradníka Fleischera z kauzy Očistec podmienečne prepustili na slobodu

Odsúdeného úradníka Fleischera z kauzy Očistec podmienečne prepustili na slobodu

17.2.2023 (SITA.sk) – Samosudca Okresného súdu Bratislava I v piatok rozhodol o podmienečnom prepustení Martina Fleischera odsúdeného v rámci korupčnej kauzy Očistec na slobodu. Zároveň mu určil skúšobnú dobu v dĺžke 18 mesiacov. Rozhodnutie je právoplatné, keďže prokurátor sa vzdal práva podať sťažnosť.

Fleischer si v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestov odňatia slobody v Bratislave odpykával náhradný trest pre neuhradenie peňažného trestu 150-tisíc eur. Jeho podmienečné prepustenie odporúčal aj samotný ústav.

O nástup trestu požiadal sám odsúdený

Náhradný trest 15 mesiacov v ústave s minimálnym stupňom stráženia uložil v júli 2022 samosudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Miroslav Mazúch Martinovi Fleischerovi, ktorý bol v rámci kauzy Očistec pôvodne odsúdený na podmienečný trest.

O nástup trestu pritom žiadal sám odsúdený, keďže podľa vlastných slov nebol schopný zaplatiť peňažný trest vo výške 150-tisíc eur. Zo spomenutej sumy uhradil 25-tisíc eur, preto sudca skrátil pôvodne uložený náhradný trest v dĺžke 18 mesiacov väzenia. Odsúdenému sa pritom do výkonu náhradného trestu započítalo trojmesačné väzobné stíhanie z prelomu rokov 2020/2021.

O prácu prišiel on aj jeho žena

Fleischer ešte v apríli na verejnom zasadnutí súdu argumentoval, že po obvinení v kauze Očistec bol prepustený z práce a dlhodobo si nie je schopný nájsť adekvátne zamestnanie. Dôvodom je aj záznam v registri trestov za právoplatné odsúdenie. Časť rodinných úspor pritom podľa vlastných slov minul na financovanie obhajoby alebo vyplatenie peňažného trestu pre jeho manželku, ktorá bola takisto odsúdená a tiež prišla o zamestnanie.

Samosudca Miroslav Mazúch vtedy pripomenul, že podľa zákona má odsúdený čas peňažný trest splatiť až do augusta 2023. Verejné zasadnutie preto vtedy odročil na neurčito. Odsúdený však naďalej trval na tom, že nemá prostriedky na uhradenie peňažného trestu.

Trest za prijatie 40-tisícového úplatku

Samosudca Špecializovaného trestného súdu v auguste minulého roku schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a bývalým šéfom sekcie ekonomiky ministerstva vnútra Martinom Fleischerom.

Súd obvinenému uložil trest odňatia slobody v trvaní dvoch rokov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní piatich rokov. Takisto mu súd uložil peňažný trest, zákaz stretávania sa s osobami, ktoré majú na neho negatívny vplyv, ako aj povinnosť podrobiť sa dohľadu probačného a mediačného úradníka.

Úradník z kauzy Očistec dostal podmienečný trest, rozsudok je právoplatný aj v prípade jeho manželky

Rovnaký trest uložil súd aj jeho manželke Margaréte, akurát finančný trest v jej prípade predstavoval 30-tisíc eur. Dôvodom odsúdenia manželov bola korupčná trestná činnosť, konkrétne prijatie úplatku 40-tisíc eur.

Viac k témam: Kauza Očistec, podmienečné prepustenie, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Odsúdeného úradníka Fleischera z kauzy Očistec podmienečne prepustili na slobodu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda sa chystá politicky ovládnuť RTVS, Pellegrini by podľa Kolíkovej nemal podpísať zákon o jej zrušení (video)

Podľa Kolíkovej je už samotný proces, akým sa zákon ide prijímať, za hranicou ústavy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *