Home / SVET / Stoltenberg chce Fínsko a Švédsko v NATO, do Ankary vycestuje prediskutovať blokáciu ich členstva s tureckým prezidentom

Stoltenberg chce Fínsko a Švédsko v NATO, do Ankary vycestuje prediskutovať blokáciu ich členstva s tureckým prezidentom

15.2.2023 (SITA.sk) – Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg v stredu priznal, že Turecko zablokovalo snahy Fínska a Švédska o spoločný vstup do aliancie. Zároveň oznámil, že vycestuje do Ankary, aby problém prebral s tureckým prezidentom a ministrom zahraničných vecí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Fínsko a Švédsko požiadali o členstvo v aliancii v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajine, no pre ich vstup je potrebný jednomyseľný súhlas všetkých 30 členov NATO. Ich prístupové protokoly pritom už ratifikovali všetky krajiny okrem Turecka a Maďarska.

Ankara vstup zámerne blokuje

Stoltenberg a väčšina spojencov dlhodobo trvali na tom, že severské krajiny by mali do aliancie vstúpiť zároveň. Turecko však obviňuje vládu v Štokholme, že je príliš zhovievavá voči skupinám, ktoré Ankara považuje za teroristické organizácie či existenčné hrozby, vrátane kurdských skupín.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoglu sa tento mesiac vyjadril, že s členstvom Fínska majú menej problémov.

V Turecku sú rôzne hodnotenia toho, do akej miery sa zhodujú pozície Fínska a Švédska na ratifikáciu a je to turecké rozhodnutie. Nie je to rozhodnutie NATO. Je to rozhodnutie Turecka,“ vyjadril sa Stoltenberg po stretnutí ministrov obrany krajín NATO v Bruseli a zároveň zdôraznil, že on sám je presvedčený, že obe krajiny naplnili svoje záväzky aj voči NATO aj voči Turecku a mali by im umožniť pridať sa do aliancie.

Stoltenberg chce v aliancii obe krajiny

Postupnosť však v tomto prípade podľa neho nie je najdôležitejšia. „Najdôležitejšie je, aby sa Fínsko aj Švédsko čoskoro stali členmi aliancie,“ skonštatoval, pričom ustúpil od svojej pozície, ktorú opakoval celé mesiace a teda, že je dôležité, aby do aliancie vstúpili spolu.

Švédsky premiér Ulf Kristersson sa pritom vyjadril, že by bolo „nešťastné“, ak by Fínsko do NATO vstúpilo skôr.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však v posledných týždňoch viackrát vyjadril rozhorčenie v súvislosti s nedávnou sériou demonštrácií v Štokholme, kde v jednom prípade protiislamský aktivista zapálil Korán pred tureckým veľvyslanectvom a v rámci ďalšieho zas obesili Erdoganovu figurínu.

Maďarsko ratifikáciu prístupových protokolov oboch krajín už trikrát odsunulo, no verejne nevyjadrilo žiadne podstatné námietky k ich členstvu.

Viac k témam: Generálny tajomník NATO, rusko-ukrajinský konflikt, Vstup Fínska do NATO, vstup Švédska do NATO
Zdroj: SITA.sk – Stoltenberg chce Fínsko a Švédsko v NATO, do Ankary vycestuje prediskutovať blokáciu ich členstva s tureckým prezidentom © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Čína naznačila zvýšenie vojenskej pomoci Rusku, ale podľa Bidena zatiaľ zbrane neposkytla

William Burns minulý mesiac uviedol, že Spojené štáty sú presvedčené, že Čína uvažuje o dodávkach letálnych zbraní Rusku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *