Home / SVET / Maďarský minister zahraničia Szijjártó pricestoval do Bieloruska, opozičná líderka Cichanovská jeho návštevu odsúdila

Maďarský minister zahraničia Szijjártó pricestoval do Bieloruska, opozičná líderka Cichanovská jeho návštevu odsúdila

13.2.2023 (SITA.sk) – Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó v pondelok navštívil Bielorusko. Je prvý vysokopostavený predstaviteľ z členského štátu Európskej únie (EÚ), ktorý navštívil krajinu odvtedy, čo bieloruský režim v roku 2020 spustil tvrdý záťah na opozíciu.

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská, ktorá v roku 2020 kandidovala proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi a po voľbách odišla do exilu, odsúdila Szijjártóovu návštevu.

Stíhanie opozície a ruské cvičenia

„V čase, keď súdia laureáta Nobelovej ceny, sú mučení novinári, ruskí vojaci sa cvičia pred bojom na Ukrajine, sú takéto akcie neprijateľné,“ vyhlásila.

Odkazovala na držiteľa prestížnej ceny a ľudskoprávneho aktivistu Alesa Bjaljackého, ktorého s ďalšími dvoma kolegami súdia údajne za daňové úniky, pašovanie a financovanie aktivít, ktoré narúšajú verejný poriadok. V prípade odsúdenia mu hrozí 12 rokov väzenia.

Sankcie voči Bielorusku

Szijjártó cestoval do Bieloruska v čase, keď sa očakáva, že EÚ zváži nový balík sankcií voči Bielorusku.

Únia uvalila na Bielorusko sériu sankcií za represie po masových protestoch proti prezidentským voľbám v roku 2020, ktoré sa všeobecne považujú za zmanipulované, ako aj za to, že Bielorusko počas vojny na Ukrajine hostí ruské jednotky.

Viac k témam: Sankcie proti Bielorusku, Zahraničná cesta
Zdroj: SITA.sk – Maďarský minister zahraničia Szijjártó pricestoval do Bieloruska, opozičná líderka Cichanovská jeho návštevu odsúdila © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Schéma EÚ o presune detí migrantov z Grécka sa skončila, Únia čelí obavám z prieťahov pri uzatváraní novej dohody

Európska komisia prisľúbila, že po rokoch odkladov v roku 2024 dokončí nové migračné pravidlá, spoločné pre všetky členské štáty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *