Home / SLOVENSKO / Heger počká na vyjadrenie ústavných právnikov na poskytnutie stíhačiek MiG-29 Ukrajine, bojové lietadlá sú už mesiace vyradené

Heger počká na vyjadrenie ústavných právnikov na poskytnutie stíhačiek MiG-29 Ukrajine, bojové lietadlá sú už mesiace vyradené

11.2.2023 (SITA.sk) – Poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO) počká na oficiálne stanovisko ústavných právnikov k dodaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine, na základe ktorého bude ďalej postupovať. Ústavní právnici musia posúdiť, či má vláda v poverení na takýto krok kompetencie, alebo nie.

Povedal to v sobotu Heger v relácii Sobotné dialógy Rádia Slovensko. Zdôraznil, že prípadná dodávka stíhačiek MiG-29 Ukrajine by nijako neohrozila obranyschopnosť Slovenska, pretože tieto bojové lietadlá sú už mesiace vyradené, uzemnené a Slovensko na ne nemá náhradné diely. Opravovali ich ruskí technici, s ktorými už naša krajina nechce spolupracovať. Zároveň by sme za tento dar Ukrajine dostali peniaze z európskeho mierového nástroja. Tak tomu bolo aj v prípade darovania systému protivzdušnej obrany S-300.

80 miliónov za pomoc

„Za techniku, ktorú sme poslali Ukrajine, sme už dostali vyše 80 miliónov eur,“ povedal Heger. Podľa neho rozhodnutie o poskytnutie vojenskej pomoci Ukrajine je autonómnym rozhodnutím každej krajiny a nie kolektívnym súhlasom spojencov v rámci NATO. Heger poukázal na to, že opozícia hovorila o ohrození národnej bezpečnosti aj vtedy, keď Slovensko išlo poslať Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300.

„Práve naopak, naša bezpečnosť je dnes na výrazne vyššom stupni, pretože sme dostali štyri systémy Patriot a dnes máme napríklad tanky a ďalšie protivzdušné systémy od Nemcov a mohol by som menovať ďalšie veci,“ zdôraznil.

Mobilizácia Slovenska

Heger zároveň v relácii vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby konal voči Robertovi Ficovi a Ľubošovi Blahovi za klamstvá a dezinformácie, ktoré šíri v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Poukázal na to, že Fico strašil s mobilizáciou na Slovensku a tiež, že pošleme našich vojakov na Ukrajinu.

„Je to úplný nezmysel a on to veľmi dobre vie,“ zdôraznil premiér. Pripomenul, že Fico už predtým „obludným spôsobom“ strašil a zavádzal verejnosť v súvislosti s obrannou dohodou s USA, pričom nič z jeho prognóz sa nenaplnilo.

„Nech Fico predstúpi pre národ a povie, kde sa nachádzajú tie jadrové zbrane na území Slovenska a koľko slovenských žien bolo znásilnených americkými vojakmi,“ vyzval ho Heger. Podľa neho nemôžeme byť cynikmi a odvrátiť tvár od ľudí, ktorí zomierajú vo vojne, ako by to urobil Robert Fico.

„Predstavte si, že my by sme boli na mieste Ukrajiny a naši spojenci by nás nechali zomierať pod paľbou rakiet,“ dodal Heger.

Viac k témam: Premiér Slovenskej republiky, Stíhačky MiG-29, Systémy protivzdušnej obrany S-300
Zdroj: SITA.sk – Heger počká na vyjadrenie ústavných právnikov na poskytnutie stíhačiek MiG-29 Ukrajine, bojové lietadlá sú už mesiace vyradené © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Podvodníci opäť úradujú, cielia na seniorov. Na čo si treba dať pozor?

Podvodníci kontaktujú svoje obete telefonicky, pričom sa vydávajú za falošných policajtov a pod vymyslenou legendou o páchateľoch trestnej činnosti, ktorí vás sledujú a chcú vás pripraviť o úspory, ponúkajú pomoc s riešením tejto situácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *