Home / SLOVENSKO / Novým šéfom Protimonopolného úradu bude Juraj Beňa, konečné slovo však bude mať prezidentka

Novým šéfom Protimonopolného úradu bude Juraj Beňa, konečné slovo však bude mať prezidentka

8.2.2023 (SITA.sk) – Novým predsedom Protimonopolného úradu SR (PMÚ) bude pravdepodobne Juraj Beňa. S návrhom na jeho vymenovanie v stredu súhlasila vláda. Konečné slovo však bude mať prezidentka SR Zuzana Čaputová. Juraj Beňa pôsobil v advokácii, neskôr na Odbore kartelov PMÚ a naposledy pracoval v spoločnosti Orange Slovensko.

Výzva na prihlásenie kandidátov na predsedu PMÚ bola vyhlásené v novembri minulého roka. Verejne vypočutie sa uskutočnilo 21. decembra a zúčastnili sa na ňom traja kandidáti, Juraj Beňa, Henrich Haščák a Martin Zlocha.

Kandidátov vypočula deväťčlenná výberová komisia, tá na post odporučila práve Juraja Beňu. Funkčne obdobie predsedu PMÚ je päť rokov.

Protimonopolný úrad SR je nezávislý ústredný orgán štátnej správy na ochranu hospodárskej súťaže a koordináciu štátnej pomoci.

Úrad zasahuje v prípadoch kartelov, zneužívania dominantného postavenia, vertikálnych dohôd a kontroluje koncentrácie, ktoré spĺňajú notifikačné kritériá.

Rovnako posudzuje konanie orgánov štátnej správy a samosprávy v prípade, že svojim konaním obmedzia hospodársku súťaž. Taktiež zabezpečuje ochranu hospodárskej súťaže v oblasti štátnej pomoci.

Viac k témam: predseda Protimonopolného úradu, Výberové konanie, Vymenovanie do funkcie
Zdroj: SITA.sk – Novým šéfom Protimonopolného úradu bude Juraj Beňa, konečné slovo však bude mať prezidentka © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hlavnú ulicu v Košiciach roztancovala štvorylka, zapojilo sa viac než dvetisícštyristo ľudí (video)

Štvorylka sa tancuje vo viac než 50 mestách v Európe a samotný projekt začal v roku 2002. Košice sa pred niekoľkými rokmi stali lídrom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *