Home / SVET / Europoslanci vyzývajú na urýchlenie vojenskej pomoci Ukrajine a volajú po 10. balíku sankcií voči Rusku

Europoslanci vyzývajú na urýchlenie vojenskej pomoci Ukrajine a volajú po 10. balíku sankcií voči Rusku

2.2.2023 (Webnoviny.sk) – Europoslanci vyzývajú Európsku úniu (EÚ), aby pracovala na začiatku prístupových rokovaní a podporila plán, ktorý načrtne ďalšie kroky na umožnenie vstupu Ukrajiny na jednotný trh Únie.

Uvádza sa to v uznesení, ktoré Európsky parlament (EP) prijal deň pred významným samitom EÚ s Ukrajinou v Kyjeve. Parlament o tom informuje na svojej webstránke.

Potvrdenie záväzku

V uznesení členovia EP znova potvrdili svoj záväzok voči budúcemu členstvu Ukrajiny v eurobloku. Poslanci zdôraznili, že pristúpenie je proces založený na zásluhách, ktorý zahŕňa dodržiavanie príslušných postupov, plnenie reforiem súvisiacich s EÚ a prístupových kritérií.

Vyzvali ukrajinské orgány, aby čo najskôr zaviedli podstatné reformy na účinné zosúladenie s kritériami členstva v EÚ.

Parlament tiež v dokumente naliehavo vyzýva členské štáty EÚ, aby zvýšili a urýchlili svoju vojenskú pomoc Ukrajine. Urobiť by tak mali najmä pri poskytnutí zbraní, ale aj zásadnej politickej hospodárskej, infraštruktúrnej, finančnej a humanitárnej podpore.

Komplexný balík obnovy

Vedúci predstavitelia by podľa europoslancov mali na zmienenom samite uprednostniť komplexný balík obnovy pre Ukrajinu, ktorý sa musí zamerať na pomoc a obnovu v krátkodobom, strednodobom a dlhodobom horizonte. Podpora by ďalej mala pomôcť naštartovať hospodársky rast na Ukrajine po vojne.

Parlament opätovne vyzval, aby sa zmrazené aktíva ruskej centrálnej banky a ruských oligarchov použili na financovanie povojnovej rekonštrukcie.

Uznesenie okrem toho vyzýva členské štáty, aby čo najskôr prijali desiaty balík sankcií voči Rusku a aby neustále a proaktívne navrhovali nové sektory a jednotlivcov na zacielenie.

Sankcionované by podľa parlamentu mali byť aj spoločnosti ako Lukoil a Rosatom, ktoré sú stále prítomné na trhu EÚ, i úradníci zapojení do širokej škály nezákonných činností vrátane nútených deportácií a správy falošných referend na okupovanom ukrajinskom území.

Poslanci tiež zopakovali výzvu na okamžité a úplné embargo na dovoz fosílnych palív a uránu z Ruska do EÚ a na úplné ukončenie projektov plynovodov Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori.

Viac k témam: Členské štáty, členstvo v Európskej úniii, pomoc Ukrajine, Sankcie proti Rusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Europoslanci vyzývajú na urýchlenie vojenskej pomoci Ukrajine a volajú po 10. balíku sankcií voči Rusku © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Plaváková označila situáciu okolo šéfa parlamentu za zvláštnu a je toho názoru, že koalícia sa nevie dohodnúť

Lucia Plaváková poukázala, že od prezidentských volieb už uplynul určitý čas, no stále nie je jednoznačne známa konkrétna nominácia na túto pozíciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *