Home / SLOVENSKO / Súd opäť prejednáva vraždu „bieleho koňa“. Syn exstarostu Dolného Chotára objednávku poprel, Alföldi tvrdí niečo iné

Súd opäť prejednáva vraždu „bieleho koňa“. Syn exstarostu Dolného Chotára objednávku poprel, Alföldi tvrdí niečo iné

2.2.2023 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 2. februára 2023, 12:19

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku začal opätovne prejednávať prípad vraždy pripisovanej skupine okolo Františka Doru, bývalého starostu obce Dolný Chotár v okrese Galanta. Konkrétne ide o vraždu Kristiána Madarásza, z ktorej sú obžalovaní František Dora ml. a Ladislav Alföldi.

Obaja sú už za iné skutky právoplatne odsúdení na tresty 25 rokov väzenia. ŠTS však dvojicu v tomto prípade v decembri 2021 oslobodil pre nezrovnalosti vo výpovedi kľúčového svedka, príslušníka skupiny sátorovci Juraja Bugára. Najvyšší súd SR následne oslobodzujúcu časť rozsudku zrušil a Špecializovanému trestnému súdu nariadil opätovne prípad prejednať a rozhodnúť.

Syn exstarostu o vražde vedel

Obžalovaný Dora ml. vo štvrtok priznal, že o skutku vedel, poprel však, že by si vraždu objednal. Ako uviedol vo svojej výpovedi, v roku 2012 sa stal súčasťou reťazca, ktorý obchodoval s medenými katódami a podieľal sa na krátení daní.

Reťazcu šéfoval východoslovenský podnikateľ Radovan Varga, ktorý je mimo iného súdený za objednávku vraždy príslušníka podsvetia Róberta Niguta. Podľa Doru ml. v súvislosti s daňovou trestnou činnosťou potrebovali niekoho, na koho by napísali jednu z firiem v reťazci. Tou osobou sa nakoniec stal Madarász.

Alföldi mal vraždu vykonať sám

Keď však začiatkom roku 2013 členovia reťazca získali informácie, že reťazec je vyšetrovaný orgánmi v Českej republike, došlo k rozhodnutiu zavraždiť „bieleho koňa“ Madarásza. Odmena za skutok mala by 10-tisíc eur.

„Nenamietal som to, ale nepodieľa som sa na tom,“ uviedol Dora ml. Doplnil, že ochotu vykonať vraždu prejavil spoluobžalovaný Ladislav Alföldi.

„Povedal, že on tú vraždu vykoná sám, lebo sa mu zídu tie peniaze,“ povedal obžalovaný. Doplnil, že keď Alföldi oznámil, že skutok vykonal, vyplatil mu peniaze.

Pokiaľ ide o výpoveď svedka Bugára, ktorý tvrdil, že zakopával telo, ten si podľa Doru ml. skutok pomýlil s inou vraždou.

Príkazy vraj Alföldi  dostal od Doru ml.

Alföldi vo štvrtok pred súdom povedal, že on zabezpečil Madarásza ako bieleho koňa pre Doru ml. „Povedal som mu, že by zarábal 500 eur a nemusel by nič robiť,“ uviedol s tým, že obeť s návrhom súhlasila. Príkaz zabiť „bieleho koňa“ neskôr podľa neho vydal práve Dora. „Povedal, že treba rýchlo, lebo ho kvôli nemu zatvoria,“ povedal obžalovaný.

Obeť podľa vlastných slov zobral na pozemok Františka Doru st. do Dolného Chotára, kde ju dvakrát alebo trikrát strelil do hrude a potom zakopal. „Tam sme to väčšinou robili, lebo tam sme sa cítili bezpečne,“ skonštatoval Alföldi.

Zároveň skutok oľutoval. „Je mi to úprimne ľúto a beriem za to zodpovednosť,“ vyhlásil. Doplnil však, že túto aj iné vraždy spáchal len na príkaz Doru ml. „Má taký dar, že vie ovplyvniť ľudí, že urobia to, čo on chce,“ doplnil Alföldi.

Viac k témam: biely kôň, Krátenie daní, Súdy, Vražda, Zločinecká skupina Sátorovci
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd opäť prejednáva vraždu „bieleho koňa“. Syn exstarostu Dolného Chotára objednávku poprel, Alföldi tvrdí niečo iné © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hlavnú ulicu v Košiciach roztancovala štvorylka, zapojilo sa viac než dvetisícštyristo ľudí (video)

Štvorylka sa tancuje vo viac než 50 mestách v Európe a samotný projekt začal v roku 2002. Košice sa pred niekoľkými rokmi stali lídrom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *