Home / SLOVENSKO / S Rakúskom máme veľmi dobré obchodné vzťahy, užšiu spoluprácu by Čaputová privítala v oblasti zelenej energetiky (foto)

S Rakúskom máme veľmi dobré obchodné vzťahy, užšiu spoluprácu by Čaputová privítala v oblasti zelenej energetiky (foto)

31.1.2023 (Webnoviny.sk) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok dopoludnia prijala na oficiálnej návšteve rakúskeho prezidenta Alexandra Van der Bellena. Ide o prvú oficiálnu návštevu rakúskeho prezidenta na Slovensku po jeho znovuzvolení do funkcie a uskutočnila sa iba niekoľko dní po jeho minulotýždňovej slávnostnej inaugurácii.

Veľmi dobré vzťahy

Rakúsko bola prvá krajina, ktorú naši občania navštívili po páde železnej opony. Dnes mnoho Slovákov v Rakúsku pracuje, študuje alebo tam býva. Máme naozaj veľmi dobré vzťahy pokiaľ ide napríklad o obchodnú oblasť, Rakúsko je náš tretí najväčší investor a naopak, viac ako 500 slovenských firiem podniká práve v Rakúsku,“ uviedla v príhovore slovenská prezidentka, ktorá okrem dobrej spolupráce v ekonomickej oblasti vidí priestor na rozšírenie spolupráce aj v oblasti energetiky.

Vidí priestor na užšiu spoluprácu

Prezidentka Čaputová so svojím rakúskym kolegom zdieľali svoje skúsenosti s diverzifikáciou a s tým, ako sme za posledné mesiace či za posledný rok museli zmeniť svoje stratégie, aby sme sa stali nezávislejší najmä v oblasti dodávok plynu z Ruska.

Pokiaľ ide napríklad o produkciu elektrickej energie, alebo zelené technológie, tam vidí priestor na užšiu spoluprácu, pretože Rakúsku sa darí pri produkcii elektrickej energie mať až 80 percent z obnoviteľných zdrojov.

Situácia na Ukrajine

Pre Slovensko sú to zdroje ako napríklad voda, vietor a slnko,“ skonštatovala Čaputová. Prezidenti spolu hovorili aj o migračnej kríze a slovenská hlava štátu pri tejto príležitosti verí, že dôjde k prehodnoteniu tejto situácie, aby priestor v rámci schengenu bol bez kontrol.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Čaputová prijala rakúskeho prezidenta Van der Bellena (fotografie)

Hlavy štátov Slovenska a Rakúska sa dotkli aj situácie na Ukrajine, pretože ako členovia Európskej únie podporujú obe krajiny sankcie voči Rusku a zároveň poskytujeme rôznu pomoc Ukrajine.

Ukrajina bráni svoju integritu, bráni svoju suverenitu, a preto považujeme pomoc Ukrajine za veľmi dôležitú. Na čom majú obe krajiny záujem je dosiahnutie mieru, ktorý bude spravodlivý, udržateľný a bude rešpektovať suverenitu Ukrajiny,“ dodala na záver Zuzana Čaputová.

Prvá cesta viedla na Slovensko

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen v úvode skonštatoval, že je veľmi rád, že je opäť na Slovensku. To, že prvá cesta viedla na Slovensko je aj podľa Bellena z toho dôvodu, že sa v strednej Európe ukazuje, že je veľmi dôležité byť v úzkom kontakte s európskymi partnermi.

Naše dve krajiny spájajú mnohé hospodárske aj ľudské kontakty. Rakúsko patrí medzi najväčších priamych investorov na Slovensku, veď je tu viac ako 2 000 rakúskych firiem a pobočiek rakúskych firiem. Veľmi potešiteľné je, že bilaterálny obchod a obchodná výmena sa po pandémii znova vrátil na veľmi dobrú úroveň. Ten rast je 10- až 15-percentný,“ uviedol Bellen, podľa ktorého viac ako 45-tisíc občanov Slovenska pracuje a žije v Rakúsku.

Udržanie európskej solidarity

Je veľmi dôležité v tejto ťažkej dobe držať spolu, aby sme sa nenechali rozoštvať. Musíme hovoriť jedným hlasom voči Rusku a myslím si, že tam je Slovensko aj pre Rakúsko veľmi dôležitým partnerom. V neposlednom rade geograficky, keďže Rakúsko a Slovensko sú susedné krajiny a Slovensko susedí priamo s Ukrajinou, potrebujeme túto európsku solidaritu udržať aj naďalej, potrebujeme európsku zomknutosť a rozhodnosť tak, aby sme spoločne bojovali za mierovú budúcnosť v blahobyte,“ spomenul na záver rakúsky prezident.

Viac k témam: Medzinárodná spolupráca, oficiálna návšteva, Prezidentka SR, rakúsky prezident, rusko-ukrajinský konflikt, Zelená elektrina
Zdroj: Webnoviny.sk – S Rakúskom máme veľmi dobré obchodné vzťahy, užšiu spoluprácu by Čaputová privítala v oblasti zelenej energetiky (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Najvyšší súd sa bude opäť zaoberať prípadom expolicajta Kučerku

Expolicajt Marián Kučerka sa opakovane nedostavil na zasadnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý mal rozhodnúť o jeho odvolaní proti neprávoplatnému odsúdeniu za prijímanie úplatku. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *