Home / EKONOMIKA / Nezamestnanosť na Slovensku medziročne klesla, tretím najhorším krajom je Banskobystrický

Nezamestnanosť na Slovensku medziročne klesla, tretím najhorším krajom je Banskobystrický

30.1.2023 (Webnoviny.sk) – Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu minulého roka takmer 73,3 tisíca ľudí, ktorí boli bez práce viac ako jeden rok. V porovnaní s koncom roka 2021 tak počet dlhodobo nezamestnaných klesol o 19,4 tisíca. Vyše jedného roka sú tak bez práce štyria z desiatich evidovaných nezamestnaných. Vyplýva to zo štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najviac nezamestnaných je v Prešovskom kraji

Najviac dlhodobo nezamestnaných sa nachádza v Prešovskom kraji, ku koncu vlaňajška ich bolo 21-tisíc. Ide predovšetkým o okresy Prešov, Vranov nad Topľou a Kežmarok, v ktorých počet nezamestnaných nad jeden rok presiahol 2,9 tisíca. V Košickom kraji nemalo na konci minulého roka prácu viac ako jeden rok 18,1 tisíca evidovaných nezamestnaných.

Najhoršia situácia bola v tomto kraji v okresoch Trebišov, Košice – okolie, Rožňava a Michalovce, keď v okrese Trebišov bolo takmer 3,7 tisíca ľudí s nezamestnanosťou nad jeden rok a v okresoch Michalovce a Košice – okolie cez 3-tisíc takýchto osôb.

Tretí najhorší kraj

Tretím najhorším krajom je z hľadiska dlhodobej nezamestnanosti Banskobystrický kraj. V ňom je bez práce viac ako dvanásť mesiacov 14,8 tisíca osôb. Nad všetkými okresmi Banskobystrického kraja vyčnieva okres Rimavská Sobota, kde je dlhodobo nezamestnaných 4,8 tisíca ľudí.

Lepšia situácia je v Žilinskom kraji, kde počet nezamestnaných nad jeden rok na konci decembra dosiahol 5,9 tisíca osôb. Nasleduje Nitriansky kraj, ktorý v tejto kategórii eviduje 4,5 tisíca nezamestnaných.

Nezamestnanosť klesla

V Bratislavskom kraji počet dlhodobo nezamestnaných ľudí predstavoval 3,2 tisíca. V Trenčianskom kraji bolo minulý mesiac bez práce viac ako jeden rok 3,1 tisíca ľudí a v Trnavskom kraji 2,8 tisíca osôb.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v decembri minulého roka medzimesačne zvýšila o 0,07 percentuálneho bodu na 5,90 percenta. Za celý minulý rok však klesla o 0,86 percentuálneho bodu, čo predstavuje pokles o viac ako 22-tisíc uchádzačov o zamestnanie.

Viac k témam: Nezamestnanosť, Samosprávne kraje, štatistika
Zdroj: Webnoviny.sk – Nezamestnanosť na Slovensku medziročne klesla, tretím najhorším krajom je Banskobystrický © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Štát chce do roku 2030 ukončiť na Slovensku bezdomovectvo, pomôcť má akčný plán

Celkovo plánuje štát do tejto oblasti investovať 96 miliónov eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *