Home / SVET / Turecko by mohlo schváliť vstup do NATO len Fínsku, naznačil Erdogan

Turecko by mohlo schváliť vstup do NATO len Fínsku, naznačil Erdogan

30.1.2023 (Webnoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhol, aby Ankara schválila žiadosť Fínska o členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) predtým, ako podnikne akékoľvek kroky voči Švédsku.

Vo vopred nahratom videu zverejnenom v nedeľu Erdogan naznačil, že Turecko môže odobriť len vstup Fínska.

Švédsko nemá očakávať podporu

Po nedávnych demonštráciách v Štokholme, kde protiislamský aktivista zapálil Korán a protestovali tam aj prokurdské skupiny, Erdogan varoval Švédsko, aby neočakávalo podporu pri svojich snahách o vstup do NATO.

Ak to bude potrebné, mohli by sme dať o Fínsku inú správu. Švédsko bude šokované, keď vyšleme inú správu o Fínsku,“ poznamenal v nedeľu turecký prezident.

Chýba podpis Turecka a Maďarska

Turecko obvinilo vládu v Štokholme z prílišnej zhovievavosti voči skupinám, ktoré považuje za teroristické organizácie alebo existenčné hrozby, vrátane kurdských skupín. Na prijatie nových krajín NATO vyžaduje jednomyseľný súhlas svojich existujúcich členov.

Maďarsko a Turecko sú jediné krajiny v 30-člennej vojenskej aliancii, ktoré zatiaľ nepodpísali žiadosti Fínska a Švédska o vstup. Maďarsko sa zaviazalo, že tak urobí vo februári.

Švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström však v rozhovore pre denník Expressen cez víkend povedal, že dúfa vo vstup do NATO počas tohtoročného leta.

Viac k témam: Vstup Fínska do NATO, vstup Švédska do NATO
Zdroj: Webnoviny.sk – Turecko by mohlo schváliť vstup do NATO len Fínsku, naznačil Erdogan © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Telo zosnulého Alexeja Navaľného ruské úrady odovzdali jeho matke, podrobnosti o pohrebe ešte nie sú známe

Telo Navaľného jeho matke vydali po tom, ako jej ruské úrady dali na tri hodiny na potvrdenie súhlasu, že syna pochová bez verejného pohrebu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *