Home / SVET / Na webe sa šíri hoax o údajnom úmrtí generála Pavla, kandidáta na českého prezidenta

Na webe sa šíri hoax o údajnom úmrtí generála Pavla, kandidáta na českého prezidenta

26.1.2023 (Webnoviny.sk) – Na českom internete sa prostredníctvom reťazových e-mailov a falošných webov šíri dezinformácia, že kandidát na prezidenta Petr Pavel zomrel. Jeho tím aj samotný generál vo výslužbe toto tvrdenie popreli. Prípadu sa už venuje polícia. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Smútočné oznámenie

Falošné webové stránky, ktoré sú takmer stopercentnou kópiou oficiálneho webu kampane Petra Pavla, obsahujú smútočné oznámenie.

V ňom stojí, že Pavel skoro ráno vo štvrtok náhle zomrel. Podvod sa dá podľa iDNES zistiť z toho, že webstránka je na inej doméne ako českej a aj URL adresa sa líši.

„Je to poplašná správa, dezinformácia. Pán generál je, samozrejme, v poriadku. Zvažujeme právne kroky, teraz sa musíme poradiť ohľadom nasledujúceho postupu,“ povedala iDNES Pavlova hovorkyňa Markéta Řeháková.

Obálka s nábojnicou

Pavel na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že si nikdy nemyslel, že bude musieť napísať na sociálne siete, že žije.

„Niekto rozposiela v mene mojej hovorkyne falošnú kópiu môjho webu so správou o mojej smrti. Antikampaň dosiahla nové dno, poďme tomu povedať rázne nie vo voľbách,“ napísal okrem iného Pavel a oznámil, že už sa tomu venuje polícia.

Dezinformáciu na Twitteri odsúdil aj Pavlov volebný konkurent Andrej Babiš. „Aj keď sme súperi, tak s vami absolútne súhlasím. Je to hnus a mrzí ma, že sa niekto k niečomu takému zníži. Polícia by to mala dôkladne preveriť, rovnako, ako to robí v prípade anonymu, ktorý sa mi vyhráža smrťou. Držte sa,“ napísal Babiš. Pavel sa mu následne poďakoval za podporu.

Babiš v ostatných dňoch oznámil, že niekto jeho žene poslal obálku s nábojnicou, jemu sa v liste vyhrážal smrťou v prípade výhry vo voľbách a pred Sokolovňou v Průhoniciach, kde žije, našli vystrelenú nábojnicu. V reakcii na to zrušil kontaktnú kampaň a požiadal s manželkou o dočasnú policajnú ochranu.

Viac k témam: Prezidentské voľby v Česku, Prezidentský kandidát
Zdroj: Webnoviny.sk – Na webe sa šíri hoax o údajnom úmrtí generála Pavla, kandidáta na českého prezidenta © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Plaváková označila situáciu okolo šéfa parlamentu za zvláštnu a je toho názoru, že koalícia sa nevie dohodnúť

Lucia Plaváková poukázala, že od prezidentských volieb už uplynul určitý čas, no stále nie je jednoznačne známa konkrétna nominácia na túto pozíciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *