Home / SVET / Zelenskyj už od Západu pýta aj rakety dlhého doletu a lietadlá, od Scholza už má aj odpoveď

Zelenskyj už od Západu pýta aj rakety dlhého doletu a lietadlá, od Scholza už má aj odpoveď

26.1.2023 (Webnoviny.sk) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal západných spojencov, aby urýchlili sľúbené dodanie bojových tankov. Ako referuje spravodajský web BBC, zároveň naliehal na Západ, aby poslal rakety dlhého doletu a bojové lietadlá.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

USA a Nemecko oznámili, že pošlú na Ukrajinu tanky Abrams a Leopard. Rusko odsúdilo tieto vyhlásenia ako „nehoráznu provokáciu“ a poznamenalo, že všetky dodané tanky budú zničené. „Zhoria ako všetky ostatné,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Západný spojenci

Ukrajinská diplomacia niekoľko mesiacov lobovala u západných spojencov, aby poslali vybavenie, predovšetkým spomenuté tanky. Americký prezident Joe Biden v stredu oznámil, že USA pošlú na Ukrajinu 31 bojových tankov M1 Abrams.

Toto oznámenie prišlo niekoľko hodín po tom, ako Nemecko potvrdilo, že pošle na ukrajinské bojisko 14 svojich tankov Leopard 2. Berlín tiež uvoľnil cestu ďalším európskym krajinám, aby darovali Ukrajine tanky nemeckej výroby z vlastných zásob. Zelenskyj naliehal nielen na dodanie západných tankov, ale aj na ich významné počty.

Zabezpečenie

„Musíme vytvoriť takú tankovú silu, takú silu slobody, aby tyrania po svojich útokoch už nikdy nepovstala,“ uviedol ukrajinský prezident.

Kým Zelenskyj sa po zabezpečení tankov bude pravdepodobne sústrediť na vybavenie ukrajinského letectva technologicky vyspelejšími stíhačkami, mnohé západné vlády sú naďalej proti takémuto kroku. Obávajú sa, že lietadlá by mohli byť použité na zasiahnutie cieľov v Rusku.

Nemecký kancelár Olaf Scholz v stredajšom vyhlásení pred Bundestagom v Berlíne načrtol detaily plánu dodania tankov, ale trval na tom, že na Ukrajinu nepôjdu „žiadne stíhačky“.

Viac k témam: Americký prezident, nemecký tank Leopard, rusko-ukrajinský konflikt, Tank Abrams, Ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Zelenskyj už od Západu pýta aj rakety dlhého doletu a lietadlá, od Scholza už má aj odpoveď © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Peskov potvrdil, že Rusko začalo sťahovať svoje mierové sily z Náhorného Karabachu

Rusko nasadilo niekoľko tisíc vojakov v Náhornom Karabachu v roku 2020 po vtedajšej eskalácii konfliktu Arménska a Azerbajdžanu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *