Home / SVET / Súd môže rozhodovať o žalobách voči Rusku pre zostrelenie letu MH17

Súd môže rozhodovať o žalobách voči Rusku pre zostrelenie letu MH17

25.1.2023 (Webnoviny.sk) – Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v stredu rozhodol, že môže rozhodovať o žalobách podaných Holandskom a Ukrajinou proti Rusku pre údajné porušovanie práv na východnej Ukrajine v roku 2014, vrátane zostrelenia letu MH17 Malaysia Airlines.

MH17 a vplyv Ruska

Rozhodnutie súdu predstavuje značný pokrok pre úsilie dvoch krajín vyvodiť právnu zodpovednosť Ruska za jeho činy na Ukrajine a mohlo by pripraviť pôdu pre príkazy na odškodnenie. Súd uviedol, že rozsudok vo veci žalôb bude nasledovať neskôr. Holandsko a Ukrajina sa na ESĽP obrátili ešte predtým, ako Rusko takmer pred rokom spustilo svoju inváziu na Ukrajine.

Súd uviedol, že dôkazy predložené na pojednávaní v minulom roku preukázali, že od 11. mája 2014 boli oblasti na východe Ukrajiny kontrolované separatistickými povstalcami „pod jurisdikciou Ruskej federácie“ a že Moskva „mala významný vplyv na vojenskú stratégiu separatistov“.

Dotovanie separatistov

To zahŕňalo aj poskytovanie zbraní, vykonávanie delostreleckých útokov požadovaných rebelmi a poskytovanie politickej a ekonomickej podpory. Podľa ESĽP existuje dosť dôkazov na preukázanie prípustnosti väčšiny ukrajinských žalôb o porušení práv a súvisiaceho prípadu o zostrelení MH17, ktorý podalo Holandsko. Malý počet obvinení nie je prípustný, dodal súd.

Hoci Rusko vlani pre vojnu na Ukrajine vylúčili z Rady Európy, ktorej cieľom je ochrana ľudských práv a ESĽP pod ňu spadá, súd môže rozhodovať o žalobách proti Rusku z obdobia pred jeho vylúčením. Holandsko vo svojej žalobe argumentuje, že Moskva zohrala kľúčovú úlohu v zostrelení MH17 a zlyhanie Ruska pri vyšetrovaní a nedostatočná spolupráca s holandskými prokurátormi spolu s popieraním účasti, ešte znásobili utrpenie priateľov a príbuzných zabitých.

Porušenie práv a slobôd

Ukrajina zase zažalovala Moskvu za početné porušenie Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, vrátane „nezákonných vojenských útokov proti civilistom, ktoré si vyžiadali mnoho úmrtí, vrátane zostrelenia letu MH17 a skrátenej popravy a ubitia civilistov a vojakov, ktorí odmietli bojovať, na smrť“, ako aj únosu 85 ukrajinských detí.

Žaloby na súde v Štrasburgu sú separátne od trestného konania v Holandsku, kde súd vo štvrtok usvedčil dvoch Rusov a jedného promoskovského ukrajinského separatistu z vraždy 298 ľudí, ktorí zomreli pri zostrelení letu MH17 Malaysia Airlines nad Ukrajinou.

Viac k témam: Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd, let MH17
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd môže rozhodovať o žalobách voči Rusku pre zostrelenie letu MH17 © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Portugalsko pošle Ukrajine tanky Leopard 2, potvrdil premiér Costa. Krajina ich má v zásobe dvanásť plne funkčných

Portugalská vláda rokuje s Nemeckom na dodaní dielcov na opravu vyradených tankov, povedal predseda portugalskej vlády.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *