Home / SLOVENSKO / Progresívci rešpektujú nový termín volieb, aj keď im vládnutie odvolanej koalície ďalších 10 mesiacov nedáva zmysel

Progresívci rešpektujú nový termín volieb, aj keď im vládnutie odvolanej koalície ďalších 10 mesiacov nedáva zmysel

23.1.2023 (Webnoviny.sk) – Dohodu strán bývalej koalície o septembrovom termíne volieb berie hnutie Progresívne Slovensko (PS) na vedomie a jeho poslanec Tomáš Valášek ju v parlamente podporí.

Uviedol to predseda hnutia PS Michal Šimečka v reakcii na rozhodnutie bývalej koalície o konaní predčasných volieb koncom septembra. Šimečka však dodal, že je podobne ako prezidentka Zuzana Čaputová presvedčený, že by sa v zmysle ústavných princípov mali voľby uskutočniť už v prvej polovici tohto roka.

Pokračovanie odvolanej vlády nedáva zmysel

Nedáva zmysel, aby odvolaná vláda, ktorá stratila dôveru v decembri 2022, vládla prakticky ďalších 10 mesiacov. Je to zlé pre funkčné spravovanie krajiny, pre prípravu štátneho rozpočtu na ďalšie obdobie, a najmä, každý ďalší mesiac tejto agónie zbytočne nahráva Robertovi Ficovi a extrémistom,“ uviedol Šimečka.

Dodal, že nech však budú voľby kedykoľvek, hnutie PS pripraví pre ľudí na Slovensku kvalitný program, „aby získali európsku kvalitu života, služieb aj politiky, a to s dôrazom na odbornosť, schopnosť spolupráce a garanciu bezpečnosti a európskej príslušnosti Slovenska, bez hádok a nezmyslov„.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dohodli sa na voľbách aj zmene ústavy

Dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) v nedeľu večer po rokovaní s bývalými koaličnými partnermi pre médiá uviedol, že predčasné parlamentné voľby sa budú konať 30. septembra.

Zároveň padla dohoda na pozmeňujúcom návrhu, ktorý bude schválený hneď po prerokovaní v utorok 24. januára, keď sa o zmene ústavného zákona bude rokovať. Dohoda jasne hovorí o tom, že dôjde k zmene Ústavy SR tak, aby uznesením mohlo byť skrátené volebné obdobie,“ tvrdí Heger.

Dodal, že súčasťou pozmeňujúceho návrhu, ktorý predložia bývalí členovia koalície, bude, že k zmene volebného systému bude môcť dôjsť len so súhlasom 90 poslancov.

Viac k témam: Pád menšinovej vlády Eduarda Hegera, Poslanec, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predseda vlády, Prezidentka SR, skrátenie volebného obdobia, Zmena ústavy
Zdroj: Webnoviny.sk – Progresívci rešpektujú nový termín volieb, aj keď im vládnutie odvolanej koalície ďalších 10 mesiacov nedáva zmysel © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Situácia na cestách v Žilinskom kraji sa zlepšila, vozidlá zimnej údržby naďalej nepretržite pracujú

Najproblematickejší je momentálne úsek v Novej Bystrici, kde sa vyskytujú snehové záveje v dĺžke úseku 600 az 800 metrov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *