Home / SVET / Chris Hipkins sa onedlho ujme funkcie premiéra Nového Zélandu, vicepremiérkou bude prvýkrát žena tichomorského pôvodu

Chris Hipkins sa onedlho ujme funkcie premiéra Nového Zélandu, vicepremiérkou bude prvýkrát žena tichomorského pôvodu

22.1.2023 (Webnoviny.sk) – Chris Hipkins v stredu zloží prísahu ako nový premiér Nového Zélandu. Minister polície, školstva a verejných služieb získal v nedeľu jednohlasnú podporu labouristických poslancov v parlamente. Bol jediným kandidátom.

Na poste nahradí Jacindu Ardern, ktorá vo štvrtok po viac ako piatich rokoch v úrade prekvapivo oznámila rezignáciu.

Za svoju vicepremiérku si Hipkins zvolil Carmel Sepuloni. Ministerka pre sociálny rozvoj i kultúru je prvá osoba tichomorského pôvodu v tejto funkcii, píše agentúra AP.

Hipkins sa ujme predsedníctva novozélandskej vlády menej ako deväť mesiacov pred parlamentnými voľbami. Prieskumy verejnej mienky pritom naznačujú, že jeho Labouristická strana zaostáva za konzervatívnou opozíciou.

Viac k témam: premiér Nového Zélandu
Zdroj: Webnoviny.sk – Chris Hipkins sa onedlho ujme funkcie premiéra Nového Zélandu, vicepremiérkou bude prvýkrát žena tichomorského pôvodu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Najvyšší súd USA umožnil bývalému prezidentovi Trumpovi zúčastniť sa na primárkach vo všetkých štátoch

Zamietol tak pokusy štátov, ktoré chceli zablokovať túto možnosť pre jeho rolu pri nepokojoch v Kapitole v januári 2021.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *