Home / SLOVENSKO / Šeliga žiada Žilinku o zrušenie zmluvy s ruskou prokuratúrou, je to výsmech spravodlivosti a nevinným obetiam, tvrdí

Šeliga žiada Žilinku o zrušenie zmluvy s ruskou prokuratúrou, je to výsmech spravodlivosti a nevinným obetiam, tvrdí

11.1.2023 (Webnoviny.sk) – Nezaradený poslanec Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) žiada v otvorenom liste generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, aby zrušil zmluvy s ruskou prokuratúrou.

Ruská invázia na Ukrajine

Prešiel už jeden rok, odkedy som sa na Vás obrátil listom, v ktorom som Vás vyzval, aby ste zrušili svoju cestu do Moskvy na oslavy 300. výročia ruskej prokuratúry. Žiaľ, do Moskvy ste cestovali a podpísali Program spolupráce na roky 2022 a 2023 medzi ruskou a slovenskou prokuratúrou. Tento dokument nadväzuje na Dohodu o spolupráci medzi slovenskou a ruskou generálnou prokuratúrou z roku 2002, ktorá je dodnes v platnosti,“ uviedol v liste poslanec.

Šeliga o zrušenie dohôd Žilinku požiadal aj z dôvodu ruskej invázie na Ukrajine.

Výsmech spravodlivosti

V Rusku zatýkajú nevinných ľudí len preto, že sa ozvú proti nezmyselnému zabíjaniu, kritizujú vládu či hovoria pravdu o vojne. Tí sú stíhaní ruskou prokuratúrou. S takouto prokuratúrou prokuratúra demokratického a právneho štátu nemá mať dohody a spoluprácu,“ myslí si poslanec.

Zároveň tvrdí, že spomínané dohody sú výsmechom spravodlivosti a nevinným obetiam.

Na základe uvedeného si Vás preto dovoľujem opätovne požiadať, aby ste ako generálny prokurátor urobili všetky kroky k vypovedaniu týchto dohôd, prípadne jednostranne od týchto dohôd odstúpili,“ napísal v liste Juraj Šeliga.

Od dohody treba odstúpiť

Poslanec ďalej informoval, že podľa vyjadrení prokuratúry sa dohoda aktuálne nebude napĺňať, preto je, o to viac v čase ruského teroru, od nej potrebné odstúpiť.

Nie je hanbou povedať, že s agresorom, ktorý zabíja nevinných, terorizuje a do väzenia zatvára svojich kritikov, sa dohody neuzatvárajú a uzatvorené sa vypovedajú. Najmä, keď hovoríme o ochrane základných ľudských práv a slobôd, čo má byť primárnou úlohou prokuratúry,“ uzavrel poslanec Šeliga.

Viac k témam: Generálny prokurátor, Medzinárodná spolupráca, rusko-ukrajinský konflikt, Zmluva
Zdroj: Webnoviny.sk – Šeliga žiada Žilinku o zrušenie zmluvy s ruskou prokuratúrou, je to výsmech spravodlivosti a nevinným obetiam, tvrdí © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vysoké a Západné Tatry trápi lavínové nebezpečenstvo 3. a 4. stupňa, ohrozené sú výstupy na tri chaty

V Tatrách platí naďalej veľké lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň v ostatných pohoriach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *