Home / SVET / Sydney usporiadalo veľkolepú šou ohňostrojov, Brazília bola o čosi opatrňejšia. Svet privítal Nový rok 2023

Sydney usporiadalo veľkolepú šou ohňostrojov, Brazília bola o čosi opatrňejšia. Svet privítal Nový rok 2023

1.1.2023 (Webnoviny.sk) – Svet má za sebou silvestrovské oslavy znamenajúce odchod „starého“ roka 2022, ktorý priniesol vojnu v Európe, novú kapitolu v britskej monarchii či globálne obavy z inflácie.

Nový rok sa začal v malom ostrovnom štáte Kiribati v Tichom oceáne. Potom postupne zavítal do ďalších časových pásiem cez Austráliu, Áziu a Európu až do Ameriky.

Napadnutie policajtov v New Yorku

Na hlavnom newyorskom bulvári Times Square nechýbala tradičná kryštálová guľa. Davy ľudí búrlivo jasali a mokré ulice osvetlené veľkými obrazovkami a pulzujúcimi svetlami zaplavilo more konfiet.

Oslavy v New Yorku však poznačil incident asi osem blokov od Times Square, kde 19-ročný muž s mačetou napadol troch policajtov. Dvaja z nich museli byť hospitalizovaní, jeden so zlomeninou lebky a druhý s ťažkou reznou ranou.

Paríž prisľúbil pomoc Ukrajine

V Paríži tisíce ľudí oslavovali na známej ulici Champs-Élysées, zatiaľ čo francúzsky prezident Emmanuel Macron v televíznom novoročnom prejave prisľúbil pokračujúcu podporu Ukrajine.

Počas nasledujúceho roka budeme neomylne na vašej strane. Budeme vám pomáhať až do víťazstva a budeme spolu budovať spravodlivý a trvalý mier. Počítajte s Francúzskom a počítajte s Európou,“ povedal Macron.

V Londýne sa na brehoch Temže zhromaždilo asi 100-tisíc ľudí, kde vítanie roka 2023 sprevádzalo zvonenie slávnej veže Big Ben a ohňostroj okolo London Eye.

Opatrné oslavy Brazílie a veľká šou Sydney

V brazílskom Riu de Janeiro sa na pláži Copacabana zišiel len malý niekoľkotisícový dav, ktorý sledoval krátky ohňostroj. Niekoľko brazílskych miest tento rok zrušilo oslavy pre obavy z koronavírusu. Silvestrovské oslavy na viacerých miestach v Brazílii boli spojené s poctou zosnulej futbalovej legende Pelému.

Turecký Istanbul ponúkol množstvo pouličných slávností a ohňostroje. V katolíckej bazilike sv. Antona Paduánskeho sa desiatky kresťanov modlili za nový rok a pripomenuli si odchod emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý odišiel na večnosť v sobotu vo veku 95 rokov.

V austrálskom Sydney sa pozdĺž nábrežia zhromaždilo asi milión ľudí. Tí sledovali viac ako 7-tisíc ohňostrojov odpálených z Harbour Bridge a ďalších 2-tisíc z neďalekej opery.

Viac k témam: Inflácia, Nový rok, rusko-ukrajinský konflikt, Silvester
Zdroj: Webnoviny.sk – Sydney usporiadalo veľkolepú šou ohňostrojov, Brazília bola o čosi opatrňejšia. Svet privítal Nový rok 2023 © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Plaváková označila situáciu okolo šéfa parlamentu za zvláštnu a je toho názoru, že koalícia sa nevie dohodnúť

Lucia Plaváková poukázala, že od prezidentských volieb už uplynul určitý čas, no stále nie je jednoznačne známa konkrétna nominácia na túto pozíciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *