Home / SVET / Jednota spojencov v podpore Ukrajiny zostáva nezlomná, Rusko musí niesť za svoje činy zodpovednosť, vyhlásil Káčer

Jednota spojencov v podpore Ukrajiny zostáva nezlomná, Rusko musí niesť za svoje činy zodpovednosť, vyhlásil Káčer

30.11.2022 (Webnoviny.sk) – Jednota spojencov v podpore Ukrajiny pri jej obrane zostáva nezlomná. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer to uviedol v utorok 30. novembra na okraj zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bukurešti, kde sa stretol so svojím americkým partnerom, ministrom zahraničných vecí USA Antonym Blinkenom. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v tlačovej správe.

Strategické partnerstvo

Počas bilaterálneho rokovania, ktoré potvrdilo strategické partnerstvo medzi Slovenskom a Spojenými štátmi americkými, ministri podľa rezortu diplomacie hovorili najmä o ruskej agresii proti Ukrajine. Odsúdili útoky Ruska na ukrajinskú civilnú infraštruktúru a zhodli sa na nevyhnutnosti pokračovať v širokej podpore Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Prvý deň zasadnutia šéfov diplomacií krajín NATO spojenci diskutovali o aktuálnej situácii na Ukrajine, dôsledkoch pokračujúcej ruskej agresie a možnostiach ďalšej pomoci Kyjevu.

Masívne raketové útoky na elektrárne, rozvodnú sieť či bytové domy na Ukrajine nemajú vojenský osoh, len znásobujú utrpenie obyvateľstva. Rusko musí za tieto neakceptovateľné činy niesť zodpovednosť,“ vyhlásil minister Káčer s tým, že je naším bezpečnostným záujmom a morálnou povinnosťou zabrániť humanitárnej katastrofe, ktorú sa Rusko snaží na Ukrajine vyvolať.

Vzťahy Aliancie s Ukrajinou

Zároveň vyzdvihol doterajšiu pomoc USA pri posilnení obrany a bezpečnosti Slovenska. Šéf rezortu diplomacie tiež uviedol, že neustále vyhodnocujeme možnosti, ako Ukrajine pomôcť brániť sa. Cvičíme ukrajinských vojakov, dodávame jej novú obrannú techniku a priebežne opravujeme tú poškodenú.

Slovensko v rámci NATO prispelo takmer pol miliónom eur na nákup zimnej výstroje pre ukrajinských vojakov. Spojenci diskutovali aj o budúcnosti vzťahov Aliancie s Ukrajinou.

Je načase, aby sme sa začali vážne rozprávať o vízii pre nášho východného suseda. Nechceme, aby sa takýto konflikt v budúcnosti zopakoval, preto by mala Ukrajina mať jedného dňa rovnaké bezpečnostné záruky, aké máme dnes my. Z morálneho hľadiska si to Ukrajina jednoznačne zaslúži,“ dodal Káčer, ktorý sa v hlavnom meste Rumunska zúčastnil aj na podujatí Munich Leaders Meeting, na okraj ktorého odovzdal Zlatú plaketu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR predsedovi Mníchovskej bezpečnostnej konferencie Christophovi Heusgenovi.

Bývalého nemeckého diplomata a niekdajšieho zahraničnopolitického a bezpečnostného poradcu kancelárky Merkelovej ocenil za jeho významný prínos k rozvoju slovensko-nemeckých zahraničnopolitických vzťahov.

Viac k témam: Diplomacia, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Jednota spojencov v podpore Ukrajiny zostáva nezlomná, Rusko musí niesť za svoje činy zodpovednosť, vyhlásil Káčer © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

MAAE znepokojujú možné izraelské útoky na jadrové zariadenia Iránu, tvrdí Mariano Grossi

Teherán v nedeľu zatvoril z bezpečnostných dôvodov jadrové zariadenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *