Home / SVET / Kosovo podozrieva Srbsko zo snahy destabilizovať krajinu, rovnako aj zo sabotáže rokovaní

Kosovo podozrieva Srbsko zo snahy destabilizovať krajinu, rovnako aj zo sabotáže rokovaní

7.11.2022 (Webnoviny.sk) – Kosovo v pondelok obvinilo susedné Srbsko, že sa pokúša destabilizovať krajinu. Kosovský premiér Albin Kurti tvrdí, že srbský prezident Aleksandar Vučić sa v úzkej koordinácii s Ruskom a Čínou pokúša „sabotovaťEurópskou úniou sprostredkované rokovania.

Na základe rozhodnutia politických lídrov podalo rezignácie desať srbských poslancov, desať prokurátorov a 576 policajtov v Kosovskomitrovickom obvode na severe krajiny.

Kosovských Srbov, ktorých väčšina neuznáva vyhlásenie nezávislosti Kosova z roku 2008, rozčúlilo rozhodnutie kosovskej vlády postupne zakazovať používanie poznávacích značiek vydaných v Srbsku. Členovia srbskej menšiny tak v sobotu na protest proti nariadeniu odišli z postov v štátnej správe.

Podľa Kurtiho by malo počas prvých troch týždňov novembra dostať upozornenie asi 6 300 etnických Srbov, ktorí vlastnia autá s nezákonnými poznávacími značkami. Počas nasledujúcich dvoch mesiacov dostanú pokuty a počas ďalších troch mesiacov do 21. apríla budú môcť jazdiť len s dočasnými miestnymi značkami.

Viac k témam: Destabilizácia, Rokovania
Zdroj: Webnoviny.sk – Kosovo podozrieva Srbsko zo snahy destabilizovať krajinu, rovnako aj zo sabotáže rokovaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bachmut je čoraz viac izolovaný, tvrdia Briti. Vagnerovci pravdepodobne obsadili cestu spájajúcu mesto so Siverskom

Dve hlavné cesty do mesta, ktoré kontrolujú ukrajinskí obrancovia, sú teraz pravdepodobne ohrozené priamou paľbou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *