Home / SLOVENSKO / Porušenie moratória i korupcia v okrese Prešov? Podnety musela riešiť dokonca aj NAKA

Porušenie moratória i korupcia v okrese Prešov? Podnety musela riešiť dokonca aj NAKA

29.10.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 29. októbra 2022, 19:15

Mestská volebná komisia v Prešove riešila podnety na porušenie volebného moratória. Týkať sa majú pristavenia osobných vozidiel s podobizňou kandidátov pri volebných miestnostiach.

Viacero podnetov v súvislosti s voľbami rieši aj polícia. Vyšetrovanie podozrenia na korupčné správanie v obci Tuhriná (okres Prešov) si prevzala Národná kriminálna agentúra (NAKA).

Autá s podobizňou kandidáta

Ako pre agentúru SITA konkretizoval zapisovateľ mestskej volebnej komisie v Prešove Jozef Smetana, na popoludňajšom zasadnutí komisie informovala jeho predsedníčka o dvoch telefonických podnetoch na zaparkované vozidlá s podobizňou kandidáta na primátora mesta Františka Oľhu pred základnými školami na Kúpeľnej a Sibírskej ulici.

K tomuto podnetu sme neprijímali uznesenie, lebo sme boli informovaní, že podávatelia týchto podnetov sa obrátili priamo na štátnu volebnú komisiu, ktorá je príslušná v danej veci,“ vysvetlil Smetana.

Komunálne a župné voľby do VÚC 2022 na Slovensku

Dodal, že dvoma obsahovo totožnými podnetmi sa zaoberali aj v prípade vozidla zaparkovaného pred Cirkevnou základnou školou sv. Gorazda na Solivare, ktoré na zadnom skle malo podobizeň kandidáta na primátora Pavla Hagyariho a kandidáta na poslanca Mareka Košča.

Pri tomto podnete sme prijali uznesenie. Dané dva podnety, ktoré sú obsahovo totožné, sme zobrali na vedomie a odstúpili na prešetrenie štátnej volebnej komisii, ktorá je kompetentná sa týmto zaoberať,“ dodal zapisovateľ volebnej komisie.

Polícia riešila podnety

Ako agentúru SITA informoval prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik, aj polícia riešila podnety na autá pohybujúce sa s podobizňou kandidátov po Prešove, ale aj po Bardejove, kde mali takto jazdiť vozidlá taxislužby.

>>> Kandidáti na županov a primátorov

>>> Výsledky

Tieto prípady polícia zadokumentovala. Polícia preveruje aj podozrenie na korupčné správanie v obci Tuhriná (okres Prešov), kde mal jeden z kandidátov do vyššieho územného celku ponúkať miestnym Rómom fľašu vína a rozdávať pritom papieriky s volebným číslom. „Toto podozrenie prevzal a preveruje vyšetrovateľ NAKA,“ uviedol Džobanik.

Podozrenie na zvážanie voličov

Polícia podľa neho preverovala aj podozrenie na zvážanie voličov v obci Stráne pod Tatrami (okres Kežmarok). To sa ale nepotvrdilo. Rovnako dopadlo aj preverovanie podnetu z obce Krížová Ves (okr. Kežmarok), kde sa mal voličom nalievať alkohol, aby volili uvedeného kandidáta.

Polícia podľa Džobanika všetky podnety na porušenie volebného moratória priebežne preveruje. „Narušenie verejného poriadku priamo vo volebných miestnostiach alebo v ich okolí sme doteraz nezaznamenali,“ dodal policajný hovorca.

Viac k témam: Korupcia, Moratórium
Zdroj: Webnoviny.sk – Porušenie moratória i korupcia v okrese Prešov? Podnety musela riešiť dokonca aj NAKA © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

UNIQA prispela sumou 30 000 eur na psychoterapie detí, ktoré si to finančne nemôžu dovoliť

Podpora a pomoc UNIQA v oblasti duševného zdravia pokračuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *