Home / SVET / Drony Šahíd-136 používané Ruskom porušujú sankcie, Irán ich dodávky Moskve popiera

Drony Šahíd-136 používané Ruskom porušujú sankcie, Irán ich dodávky Moskve popiera

18.10.2022 (Webnoviny.sk) – Spojené štáty súhlasia so svojimi západnými spojencami a tvrdia, že dodávky iránskych samovražedných dronov Rusku porušujú sankcie uvalené Organizáciou Spojených národov (OSN).

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Americké ministerstvo obrany uviedlo, že súhlasia s britským a francúzskym posudkom, že bezpilotné lietadlá porušujú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN 2231. Tá je spojená s iránskou jadrovou dohodou a zakazuje iránske transfery určitých vojenských technológií. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Rusko v pondelok s dronmi, o ktorých sa predpokladá, že sú iránskej výroby, zasiahlo Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá. Najmenej osem ľudí v dôsledku útokov zomrelo. Ukrajina identifikovala dané bezpilotné lietadlá ako iránske stroje Šahíd-136.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Ruský raketový útok na Kyjev (fotografie)

Irán popiera, že by dodával Rusku drony. Vendant Patel z amerického rezortu zahraničia však uviedol, že USA „verejne odhalili, že Rusko dostalo drony z Iránu a že to bola súčasť ruského plánu na dovoz stoviek iránskych bezpilotných lietadiel rôznych typov“. Ako dodal, existujú „rozsiahle dôkazy“ o ich použití Ruskom na Ukrajine.

Viac k témam: Iránske drony, rusko-ukrajinský konflikt, Šáhid-136, Sankcie proti Rusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Drony Šahíd-136 používané Ruskom porušujú sankcie, Irán ich dodávky Moskve popiera © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rusi odpálili na Ukrajinu ďalšie rakety, ľudia nemajú ignorovať varovania

V ukrajinskom hlavnom meste a iných častiach krajiny sa rozozvučali sirény.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *