Home / SLOVENSKO / Ján R. dostal za dve vraždy a ďalšie pokusy doživotie, podľa posudku ide o abnormálnu osobnosť

Ján R. dostal za dve vraždy a ďalšie pokusy doživotie, podľa posudku ide o abnormálnu osobnosť

13.10.2022 (Webnoviny.sk) – Za vraždu dvoch ľudí a pokusy zabiť ďalších si má obžalovaný Ján R. odsedieť vo väzení doživotný trest. Rozhodol o tom vo štvrtok senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, čím vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry vrátane umiestnenia obžalovaného do ústavu s najprísnejším stupňom stráženia.

Súd Jána R. uznal za vinného z dvoch skutkov vraždy, jednej vraždy v štádiu pokusu, jednej úkladnej vraždy v štádiu pokusu ako aj z neoprávnenej držby viacerých pištolí, samopalu a munície.

Obžalovaný na začiatku procesu priznal vinu, súd tak vykonával dokazovanie len pokiaľ ide o výšku trestu.

Neprejavil úprimnú ľútosť

Podľa predsedu senátu Jozefa Piknu si doživotný trest vyžaduje účinná ochrana spoločnosti. „Súd nadobudol presvedčenie, že v prípade obžalovaného nie je možná náprava trestom vo výške 25 rokov väzenia,“ skonštatoval.

Napriek priznaniu podľa Piknu Ján R. nevyjadril smerom k svojim skutkom úprimnú ľútosť, pričom podľa znaleckého posudku ide o abnormálnu osobnosť.

Štvrtkové rozhodnutie súdu nie je právoplatné, procesné strany si ponechali zákonnú lehotu na podanie odvolania proti rozhodnutiu o treste.

Streľba na pumpe

Polícia ešte na jeseň minulého roka informovala, že prvý prípad sa stal v januári 2015 vo Veľkej Lomnici (okres Kežmarok), kde obžalovaný na čerpacej stanici zastrelil Erika K.

Druhý prípad sa stal v máji 2017, keď sa Ján R. v blízkosti obce Holumnica (okres Kežmarok) pokúsil zastreliť Štefana B. a Danu F. Tretí prípad sa stal v apríli 2019, keď obžalovaný v lesnom poraste v katastri mesta Levoča zastrelil Jozefa L.

Pokus o vraždu

Polícii sa prípady podarilo objasniť na základe dôkazov získaných pri vyšetrovaní prípadu útoku na verejného činiteľa. Ján R. totiž v júni 2021 pri Liptovskom Hrádku (okres Liptovský Mikuláš) strieľal na dvojčlennú policajnú hliadku, ktorá ho chcela skontrolovať.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry následne všetky prípady spojil na spoločné konanie a streľbu na policajtov tiež kvalifikoval ako pokus o vraždu. Obžaloba voči Jánovi R. zahŕňa tiež nedovolené ozbrojovanie.

Viac k témam: Doživotie, Doživotný trest, Pokus o vraždu, Súdny proces, Úkladná vražda, Vražda
Zdroj: Webnoviny.sk – Ján R. dostal za dve vraždy a ďalšie pokusy doživotie, podľa posudku ide o abnormálnu osobnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Príležitosť pre podnikateľov: Praktické informácie pre efektívnu komunikáciu!

Funkčná komunikácia je v digitálnej dobe nevyhnutnosťou pre každého podnikateľa, ktorý sa pohybuje v online svete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *