Home / SLOVENSKO / Advokátska komora víta zámer nového ministra o odklade súdnej mapy, pre omeškania v prípravách varujú pred znefunkčnením súdov

Advokátska komora víta zámer nového ministra o odklade súdnej mapy, pre omeškania v prípravách varujú pred znefunkčnením súdov

13.10.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenská advokátska komora (SAK) registruje ohlásený zámer Ministerstva spravodlivosti SR navrhnúť odklad účinnosti zmien v sídlach a obvodoch súdov, ako aj navrhovaný odklad zriadenia nových správnych súdov (tzv. súdna mapa). Advokátska komora to uviedla v tlačovej správe.

Znefunkčnenie súdov

„Komora samotný zámer posunúť účinnosť zmien v súdnej mape na 1. jún 2023 podporuje. Myslíme si, že v súčasnej situácii ide o jediné možné riešenie, ktoré má zabrániť znefunkčneniu súdov v dôsledku meškania v prípravách,“ povedal predseda SAK Martin Puchalla.

„Okrem doriešenia praktických aspektov reformy je však podľa môjho názoru rovnako – ak nie ešte viac – dôležité, aby bol tento časový priestor využitý aj na vyjasnenie spôsobu obsadzovania nových sudcovských miest,“ doplnil.

Ochrana sudcoskej nezávislosti

Presun sudcov medzi súdmi musí byť uskutočnený tak, aby nemohlo dôjsť k svojvoľnému zásahu do sudcovskej nezávislosti, a tým aj do práva účastníkov na zákonného sudcu.

SAK zároveň vyzýva na obnovenie potrebného odborného dialógu, v rámci ktorého by sa preskúmali možnosti ďalších vecných opráv reformy, osobitne napríklad vo vzťahu k mestským súdom.

Viac k témam: Reforma súdnictva, Súdna mapa
Zdroj: Webnoviny.sk – Advokátska komora víta zámer nového ministra o odklade súdnej mapy, pre omeškania v prípravách varujú pred znefunkčnením súdov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pellegrini nevylučuje obvinenie voči jeho osobe, keď vidí čoho je schopný Matovič a jeho kumpáni

Peter Pellegrini zdôraznil, že on sám žiadny trestný čin nespáchal a ani nemá vedomosť o tom, že by sa voči nemu viedlo nejaké vyšetrovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *