Home / SLOVENSKO / Prezidentka Čaputová podpísala zmluvu o pridružení Slovenska do Európskej vesmírnej agentúry

Prezidentka Čaputová podpísala zmluvu o pridružení Slovenska do Európskej vesmírnej agentúry

12.10.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu ratifikovala parlamentom schválenú zmluvu o pridružení Slovenskej republiky do Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Hlava štátu o tom informovala vo svojom profile na sociálnej sieti a vysvetlila, že Slovensko potrebuje vesmír najmä preto, lebo je tam budúci potenciál, využívanie vesmíru sa demokratizuje a stáva sa dostupnejším aj menším štátom.

Skvelá príležitosť pre našich vedcov

Európska vesmírna agentúra je podľa prezidentky spolu so známou americkou NASA veľkým hráčom, kde sa budú môcť realizovať so svojimi projektmi a produktmi naši výskumníci a podnikatelia.

„Náš domáci vesmírny priemysel je malý, ale sľubný, už teraz sa v ňom ukazuje viacero konkurenciechopných startupov a firiem, ktoré sa venujú vývoju komponentov družíc, navigácií a diaľkovému prieskumu zeme,“ píše v statuse Čaputová.

Podľa prezidentky vďaka zmluve o pridružení do ESA, ktorá združuje 22 štátov, medzi ktorými sú aj Rakúsko a Česká republika, bude v tomto prestížnom a pre slovenskú vedu a ekonomiku výhodnom klube aj Slovensko.

Príležitosti pre subdodávateľov

Národná rada SR vyslovila súhlas so Zmluvou o pridružení medzi SR a Európskou vesmírnou agentúrou vo štvrtok (6. októbra) a zo schváleného návrhu vyplýva, že zmluva umožní slovenským firmám nasledujúcich sedem rokov priame zapojenie sa do dodávateľských reťazcov v rámci ESA.

Uzavretie zmluvy predpokladá od roku 2022 naďalej ročný odhadovaný príspevok SR zhruba 4,5 milióna eur a pol milióna eur ročne na prevádzku vesmírnej kancelárie.

Slovensko s ESA uzavrelo v roku 2015 Zmluvu o európskom spolupracujúcom štáte. Pridružené členstvo v ESA by malo priniesť príležitosti pre subdodávateľov automobilového alebo leteckého priemyslu diverzifikovať časť svojho portfólia a dodávateľské príležitosti vie využiť aj sektor software spoločností. Vplyv by pridruženie mohlo mať aj na rozvoj slovenských start-up a spin-off spoločností.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Ratifikácia, Vesmírny program, Zmluva
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová podpísala zmluvu o pridružení Slovenska do Európskej vesmírnej agentúry © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Podvodníci opäť úradujú, cielia na seniorov. Na čo si treba dať pozor?

Podvodníci kontaktujú svoje obete telefonicky, pričom sa vydávajú za falošných policajtov a pod vymyslenou legendou o páchateľoch trestnej činnosti, ktorí vás sledujú a chcú vás pripraviť o úspory, ponúkajú pomoc s riešením tejto situácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *