Home / SLOVENSKO / Kauza Dobytkár pokračuje čítaním zápisníc o výsluchu obvineného podnikateľa, mal by vypovedať aj Bödör

Kauza Dobytkár pokračuje čítaním zápisníc o výsluchu obvineného podnikateľa, mal by vypovedať aj Bödör

12.10.2022 (Webnoviny.sk) – V korupčnej kauze známej ako Dobytkár sa v stredu na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici čítajú zápisnice o výsluchu obvineného Petra Kubu, ktorý po svojej výpovedi na poslednom pojednávacom dni v septembri odmietol odpovedať na otázky prokurátora. Obžalovaný v čítaných zápisniciach objasňuje transakcie, ktoré vykonával. Po ich prečítaní by mal pred súdom vypovedať obžalovaný nitriansky podnikateľ Norbert Bödör.

Konanie pod nátlakom

Čiastočne priznal spáchanie trestných činov nepriamej korupcie, resp. podplácania hlavný obžalovaný veterinár Ľubomír Kropil. Trestné činy prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti poprel. Obžalovaný Kropil sa obhajoval tým, že prostredníctvom svojej firmy pomáhal vypracovávať žiadosti na Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA).

Kropil v svojej výpovedi tiež konštatoval, že svoje výpovede v rámci prípravného konania urobil pod nátlakom vo väzbe a v zlom zdravotnom stave. Vypovedali už aj Martin Kvietik a Ľubomír Partika, pričom obaja popreli skutky, z ktorých sú obžalovaní. Svoju vinu vo výpovedi poprel aj podnikateľ Kuba, ktorý uviedol, že suma, ktorú mal legalizovať, je vymyslený blud a bankové transakcie podrobne objasnil.

Zločin prijímania úplatku

Vinu vo všetkých skutkoch priznal obžalovaný bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas. Vyhlásenie obžalovaného Miklasa o vine súd prijal a vyhlásil, že dokazovanie sa v jeho prípade nevykoná a súd bude rokovať iba o výroku o treste, pričom nevylúčil vypočutie tohto obžalovaného. Väčšina ďalších obžalovaných vinu poprela alebo sa odmietla vyjadriť, pričom Kropil nebol prítomný. Jedna z obžalovaných právnických osôb bola súdom vyňatá na samostatné konanie.

Počas dvoch pojednávacích dní vo februári a v marci prečítal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obžalobu pozostávajúcu z popisu 95 prevažne korupčných skutkov. Osem fyzických a päť právnických osôb obžaloval prokurátor hlavne zo zločinov prijímania úplatku, z obzvlášť závažných zločinov legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zo spolupáchateľstva.

Rozsiahly spisový materiál

ÚŠP podal v tomto prípade obžalobu ešte v auguste minulého roka na osem fyzických osôb a päť právnických osôb. Konkrétne v kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Bödör, finančník Kvietik, podnikateľ Kuba, bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj K., bývalý výkonný riaditeľ PPA Partika, veterinár Kropil, právnik Milan K. a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Miklas.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v auguste minulého roka povedal, že kauzy Dobytkár sa týka rozsiahly spisový materiál, ktorý obsahuje 75 zväzkov v rozsahu asi 35-tisíc strán. Len skutková časť obžaloby má v tomto prípade viac ako 100 strán. Trestná činnosť bola podľa prokuratúry spojená s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z PPA a bola rozdelená do dvoch vetiev.

V obidvoch bolo odovzdaných a následne zlegalizovaných niekoľko miliónov eur. Dôkazná situácia je podľa Lipšica v tomto prípade silná. Riaditeľ odboru všeobecnej kriminality ÚŠP Vladimír Kuruc po podaní obžaloby uviedol, že u piatich obžalovaných osôb v prípade uznania viny hrozí prepadnutie majetku. Doplnil, že niektorým hrozia vysoké tresty, ktoré sa blížia k hranici 20 rokov väzenia.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka K. na samostatné konanie.

Viac k témam: Akcia „Dobytkár“, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Kauza Dobytkár pokračuje čítaním zápisníc o výsluchu obvineného podnikateľa, mal by vypovedať aj Bödör © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rodičia odsúdeného Bašternáka musia vrátiť tri byty, rozhodovať sa bude aj o vilách na Slavíne a Donovaloch

V júni 2020 Okresný súd Bratislava I zablokoval majetok Ladislava Bašternáka, ktorý bol sporne prevedený na jeho príbuzných a ďalšie osoby a zakázal s ním akékoľvek nakladanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *