Home / EKONOMIKA / Odliv slovenských mozgov do zahraničia neutícha, najčastejšie hľadáme lepšie uplatnenie v susednom Česku

Odliv slovenských mozgov do zahraničia neutícha, najčastejšie hľadáme lepšie uplatnenie v susednom Česku

11.10.2022 (Webnoviny.sk) – Jedným z problémov, ktorému musí Slovensko čeliť, je odliv mozgov. Najčastejšou cieľovou destináciou, kam Slováci odchádzajú už za štúdiom na vysokej škole a následne tu zostávajú pracovať a žiť, je Česká republika. V tlačovej správe o tom informovala spoločnosť Trexima.

Títo ľudia nám budú chýbať

Najviac Slovákov je v Českej republike zamestnaných v priemyselnej výrobe. Vlani išlo o 28 percent zo všetkých zamestnaných Slovákov v tejto krajine. Nasledujú veľkoobchod a maloobchod, oprava motorových vozidiel a motocyklov, sektor informácií a komunikácie a zdravotníctvo a sociálna pomoc.

Štruktúra pracovných pozícií, ktoré obsadzujú Slováci v Česku, sa v posledných rokoch zásadne zmenila v neprospech Slovenska. Za hranicami nachádzajú uplatnenie hlavne ľudia, ktorí podľa spoločnosti Trexima budú doma chýbať.

Odliv špecialistov

Zatiaľ čo v roku 2012 pracovali Slováci v Čechách najčastejšie ako kvalifikovaní pracovníci a remeselníci alebo na pozíciách operátorov a montérov strojov a zariadení, vlani už boli na čele rebríčka špecialisti a technickí a odborní pracovníci.

Najväčší nárast medzi rokmi 2012 a 2021 spoločnosť Trexima zaznamenala u špecialistov, ktorých pribudlo 9 118 zamestnancov, čo je zvýšenie o 99 percent.

Druhá najväčšia zmena nastala pri technických a odborných pracovníkoch, keď na týchto pozíciách našlo uplatnenie ďalších 6 575 Slovákov. Oproti roku 2012 išlo o nárast o 86 percent.

Viac k témam: Kvalifikovaní pracovníci, Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, Trh práce
Zdroj: Webnoviny.sk – Odliv slovenských mozgov do zahraničia neutícha, najčastejšie hľadáme lepšie uplatnenie v susednom Česku © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Počet detí v hmotnej núdzi na Slovensku mierne klesol, číslo je však stále veľmi vysoké

V hmotnej núdzi sa nachádzalo 53,7-tisíca detí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *