Home / SLOVENSKO / Ministerstvo investícií vytasilo nové zbrane proti dezinfoscéne, podľa Remišovej musíme popracovať na našom kritickom myslení (video)

Ministerstvo investícií vytasilo nové zbrane proti dezinfoscéne, podľa Remišovej musíme popracovať na našom kritickom myslení (video)

7.10.2022 (Webnoviny.sk) – Do boja s hoaxami a dezinformáciami nasadzuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) nové zbrane.

Ministerstvo odštartovalo dvojdňový „hackathon“, ktorý sa zameria na tento problém. Informovala o tom v piatok vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) na tlačovom brífingu Hacknime dezinformácie.

Šírenie ruskej propagandy a lží

Počas hackathonu bude viac ako 10 tímov zložených z IT nadšencov, vývojárov, startupistov a študentov hľadať digitálne riešenia na boj s dezinformáciami a na podporu digitálnej gramotnosti. Najšikovnejší dostane odmenu v sume tritisíc eur, druhý dvetisíc a tisíc eur dostane tretí. Víťazovi nápadu MIRRI SR ponúkne možnosť realizácie navrhnutého riešenia.

„Nemôžeme si pred tým zatvárať oči – dezinformácie, hoaxy, klamstvá, polopravdy a nepriateľská propaganda sa stali pre našu spoločnosť každodennou realitou. Už pandémia naplno ukázala, aké môže byť nebezpečné, keď ľudia počúvajú konšpirátorov a nedôverujú faktom,“ uviedla Remišová.

Doplnila, že po barbarskom ruskom útoku na Ukrajinu šírenie hoaxov, dezinformácií a propagandy v službách štátu, ktorý aj Slovensko označil za nepriateľa, nabralo ešte viac na sile.

„Asi každý z nás má vo svojej blízkosti niekoho, kto má problém rozlišovať seriózne informácie od klamstiev a podľahol propagande. Je to smutný dôkaz, ako tento fenomén rozoštváva spoločnosť a vnáša do nej neistotu a chaos. Pred toxickým obsahom, ktorý sa šíri v online priestore, musíme ľudí chrániť,“ zhodnotila.

Zvyšovanie digitálnej gramotnosti

Na ministerstve informatizácie sa podľa šéfky rezortu dlhodobo venujú aktivitám na podporu digitálnej gramotnosti a kritického myslenia.

„Veľmi ma teší, že sa nám podarilo pripraviť toto inovatívne podujatie, ktoré do boja s hoaxami a dezinformáciami zapája ľudí z rôznych platforiem, ktorí neváhali podeliť sa o svoj čas, talent, skúsenosti a dobré nápady. Verím, že nás čaká 48 hodín produktívnej práce, ktorá prinesie zaujímavé riešenia,“ povedala.

Na hackathone sa zúčastnia aj experti z kybernetickej bezpečnosti, umelej inteligencie či mediálnej gramotnosti z univerzitného a mediálneho prostredia, zo štátnej správy aj z technologických spoločností.

„Slovensko má obrovské množstvo talentov, ľudský potenciál je jeden z najväčších kapitálov našej krajiny. Preto je dôležité dať im priestor a podporiť ich. Každý dobrý nápad, ktorý sa podarí zrealizovať, je krokom k lepšej, múdrejšej a bezpečnejšej spoločnosti. Veľmi si cením, že sa o svoje nadšenie, talent a skúsenosti chcú podeliť nielen členovia súťažných tímov, ale aj lektori a mentori, ktorí prijali pozvanie na hackathon. Je to dôkaz, že osud našej spoločnosti im nie je ľahostajný,“ dodala ministerka.

Podujatie bude ukončené v sobotu podvečer, keď porota vyhodnotí všetky projekty. Víťazné riešenia následne predstavia vicepremiérka Remišová spolu s predsedom vlády Eduardom Hegerom (OĽaNO).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Dezinformácie, Hoaxy, Kritické myslenie, Ruská propaganda
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo investícií vytasilo nové zbrane proti dezinfoscéne, podľa Remišovej musíme popracovať na našom kritickom myslení (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Zachránia moderné technológie naše zdravotníctvo?

Buďme k sebe úprimní, naše zdravotníctvo nepatrí medzi tie najmodernejšie v Európe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *