Home / KULTÚRA / Zomrel Ján Rosocha, bol priekopníkom vzniku a rozvoja bunkového a tkanivového bankovníctva na Slovensku

Zomrel Ján Rosocha, bol priekopníkom vzniku a rozvoja bunkového a tkanivového bankovníctva na Slovensku

6.10.2022 (Webnoviny.sk) – Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) vo štvrtok s hlbokou ľútosťou oznámila, že v týchto dňoch navždy stratila dlhoročného zamestnanca a prednostu Združenej tkanivovej banky Jána Rosochu. Informovala o tom hovorkyňa Lekárskej fakulty UJPŠ Jaroslava Oravcová.

Excelentné výsledky

Ján Rosocha bol priekopníkom vzniku a rozvoja bunkového a tkanivového bankovníctva na Slovensku. Dve desiatky rokov pôsobil v oblasti vývoja kostných a očných tkanivových a bunkových transplantátov, pričom dosiahol excelentné výsledky v oblasti výskumu bunkovej liečby. Vybudoval Združenú tkanivovú banku UPJŠ LF a UNLP Košice ako špičkové klinické a vedecko-výskumné pracovisko pre prípravu tkanivových a bunkových transplantátov.

Do klinickej praxe zaviedol program transplantácií autológnych kmeňových krvotvorných buniek s dôrazom na vývoj metódy liečby kritických kostných poúrazových defektov a prípravu kľúčových bunkových komponentov pre liečbu poúrazových ischemických lézií miechy. V poslednom období sa so svoji kolegami venoval laboratórnej diagnostike nového koronavírusu.

Posledná rozlúčka v Košiciach

Doktor Ján Rosocha v pôsobil aj v štruktúrach fakulty ako prodekan pre granty a štrukturálne fondy, ako predseda a člen fakultného akademického senátu a člen Vedeckej rady UPJŠ LF.

Posledná rozlúčka so zosnulým sa uskutoční v sobotu 8. októbra o 9.50 v obradnej sieni AVE+ na Rastislavovej 83 v Košiciach.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel Ján Rosocha, bol priekopníkom vzniku a rozvoja bunkového a tkanivového bankovníctva na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Eros Ramazotti je chorý, termín jeho koncertu v Košiciach sa mení

Termín koncertu Erosa Ramazzottiho v Bratislave sa nemení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *