Home / SVET / Europoslanci vyzvali na uvalenie sankcií na osoby zodpovedné za smrť mladej Mahsy Amíní a vyzvali na nezávislé vyšetrovanie

Europoslanci vyzvali na uvalenie sankcií na osoby zodpovedné za smrť mladej Mahsy Amíní a vyzvali na nezávislé vyšetrovanie

6.10.2022 (Webnoviny.sk) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) odsúdili smrť Mahsy Amíní v Iráne a žiadajú Európsku úniu (EÚ) o zavedenie sankcií voči osobám zodpovedným za jej zabitie aj za potláčanie následných pouličných protestov. EP o tom informuje v tlačovej správe na svojej webstránke.

Záhadná smrť mladej Kurdky

V uznesení, ktoré EP prijal vo štvrtok, hodnotí vývoj v Iráne po smrti 22-ročnej kurdskej ženy v rukách mravnostnej polície a následné vypuknutie pouličných demonštrácií proti radikálnemu klerikálnemu režimu.

Poslanci smrť Mahsy Amíní dôrazne odsudzujú a vyzývajú na nestranné, efektívne a predovšetkým nezávislé vyšetrenie zlého zaobchádzania zo strany polície a tragického zabitia mladej ženy.

Amíní zomrela 16. septembra v teheránskej nemocnici, tri dni po tom, ako ju zatkla polícia za údajné porušenie striktných predpisov týkajúcich sa nosenia hidžábu, na následky fyzického napadnutia vo väzbe.

Podpora mladým ženám

„Parlament vyjadruje silnú podporu pokojnému protestnému hnutiu v Iráne, a najmä mladým ženám, ktoré vedú demonštrácie a zúčastňujú sa na nich, dôrazne však odsudzuje rozšírené a neprimerané použitie sily iránskymi bezpečnostnými silami proti davu, ktoré si už vyžiadalo mnoho obetí. Poslanci vyzývajú úrady v Iráne, aby okamžite a bezpodmienečne prepustili a stiahli všetky obvinenia voči komukoľvek, kto bol uväznený výlučne za uplatňovanie svojho práva na slobodu prejavu, združovanie sa a pokojné zhromažďovanie sa, ako aj všetkých ostatných obhajcov ľudských práv,“ uvádza ďalej EP.

V uznesení zároveň vyzývajú úniu, aby v rámci globálneho sankčného režimu v oblasti ľudských práv sankcionovala iránskych predstaviteľov zodpovedných za smrť Mahsy Amíní i násilia voči demonštrantom.

EP tiež vyzval Organizáciu Spojených národov, a najmä jej Radu pre ľudské práva, aby začali vyšetrovanie udalostí v Iráne, a členské štáty EÚ s diplomatickou prítomnosťou v krajine, aby koordinovali svoje činnosti s cieľom chrániť obhajcov ľudských práv, najmä obhajcov práv žien, a občanov s dvojakým občianstvom EÚ a Iránu.

Viac k témam: Demonštrácie, Protesty, Sankcie, Vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Europoslanci vyzvali na uvalenie sankcií na osoby zodpovedné za smrť mladej Mahsy Amíní a vyzvali na nezávislé vyšetrovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Putin stratil všetko a už ani Čína nie je ochotná podporovať Rusko, tvrdí Zelenskyj a pozval Si Ťin-pchinga na návštevu

Návšteva čínskeho prezidenta zrejme nedopadla dobre a tak, ako šéf Kremľa očakával.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *