Home / EKONOMIKA / Rada Európskej únie prijala ôsmy balík sankcií voči Rusku, priškrtia príjmy krajiny či zakážu transakcie

Rada Európskej únie prijala ôsmy balík sankcií voči Rusku, priškrtia príjmy krajiny či zakážu transakcie

6.10.2022 (Webnoviny.sk) – Rada Európskej únie vo štvrtok prijala ôsmy balík tvrdých sankcií voči Rusku pre jeho vojenskú agresiu na Ukrajine. Spomenutý balík bol úzko koordinovaný s medzinárodnými partnermi a reaguje na pokračujúcu eskaláciu Ruska a nezákonnú vojnu proti Ukrajine, vrátane protiprávnej anexie na základe falošných „referend“, mobilizácie ďalších jednotiek a otvorených jadrových hrozieb. Informuje o tom oficiálny web Rady EÚ.

Rusko príde o príjmy

Najnovší balík sankcií stanovuje ďalšie zákazy importu do EÚ v hodnote sedem miliárd eur, čo pripraví Rusko o ďalšie príjmy. Zahŕňa i obmedzenie exportu, vďaka čomu ruský režim príde o kľúčové komponenty a technológie a ruská ekonomika o európske služby a odborné znalosti.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Sankcie tiež pripravujú ruskú armádu a jej dodávateľov o ďalší konkrétny tovar a vybavenie potrebné na vedenie vojny na ukrajinskom území. Balík tiež vytvára základ pre požadovaný právny rámec na implementáciu zastropovania cien ruskej ropy.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Zákaz importu tovarov

Sankčný balík, na ktorom sa dohodli veľvyslanci v Bruseli, obsahuje zákaz prepravy ruskej ropy po mori do tretích zemí v prípade prekročenia cenového stropu, rovnako ako zákaz s tým spojených služieb. Tiež rozširuje zákaz importu tovarov, ako výrobkov z ocele, drevnej hmoty, papiera, strojov a zariadení, chemikálií, plastov či cigariet.

Zároveň zakazuje poskytovanie IT, inžinierskych a právnych služieb ruským subjektom a ďalší vývoz technológií. Sankčný režim sa rozšíri na Chersonskú a Záporožskú oblasť. Balík zavádza aj nové kritérium pre obchádzanie sankcií.

Zákaz transakcií

V rámci balíka sú sankcionované ďalšie osoby a subjekty, so zameraním na tých, ktorí sa podieľajú na ruskej okupácii, nelegálnej anexii a falošných „referendách“. EÚ sa tiež naďalej zameriava na aktérov, ktorí šíria dezinformácie o vojne.

Sankcie tiež zakazujú občanom EÚ zastávať funkcie v riadiacich orgánoch niektorých štátnych podnikov. Zakazujú i všetky transakcie s ruským námorným registrom a pridáva ho do zoznamu štátnych podnikov, na ktoré sa vzťahuje zákaz transakcií.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Rada Európskej únie prijala ôsmy balík sankcií voči Rusku, priškrtia príjmy krajiny či zakážu transakcie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ukrajinci len nahrádzajú Slovákov v pozíciách, o ktoré nemajú záujem, povedal šéf cestovného ruchu

Podľa prezidenta Zväzu cestovného ruchu SR Mareka Harbuľáka je potrebné zefektívniť verejnú správu napríklad aj v oblasti digitalizácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *