Home / SLOVENSKO / Poslanci parlamentu schválili novelu Trestného poriadku, jej cieľom je eliminovať psychickú ujmu dieťaťa

Poslanci parlamentu schválili novelu Trestného poriadku, jej cieľom je eliminovať psychickú ujmu dieťaťa

5.10.2022 (Webnoviny.sk) – Eliminovať psychickú ujmu dieťaťa, ktorú môže utrpieť pri zatknutí alebo pri zadržaní rodiča alebo jemu blízkej osoby je cieľom novely Trestného poriadku, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady SR (NR SR). K rovnakej ochrane má dôjsť aj pri vykonávaní domovej prehliadky alebo prehliadky iných priestorov, v ktorých sa nachádza dieťa.

Najmenšia ujma pre dieťa

Do Trestného poriadku pribudnú state o tom, že ak sa pri zatknutí, zadržaní alebo pri domovej prehliadke nachádza dieťa, vykonáva sa tento úkon tak, aby sa prihliadalo na záujem dieťaťa, aby bol čo najviac šetrný pre dieťa a aby bol najmenšou ujmou pre dieťa.

„Návrh zákona reaguje na viaceré prípady z praxe, keď pri policajnom zásahu najmä voči rodičom detí boli zásahy a oprávnenia podľa Trestného poriadku vykonané neprimerane a bezohľadne vo vzťahu k prítomným maloletým deťom,“ uviedli poslankyne Katarína Hatráková a Petra Hajšelová, ktoré návrh predložili.

Ohľad na záujem dieťaťa

Novela zákona má legislatívne vyjadriť zásadu pre policajta alebo orgán vykonávajúci prehliadku, aby bral ohľad na záujem dieťaťa. Prax totiž ukázala, že interné normy či Etický kódex Policajného zboru nie sú dostatočnou zárukou na dosiahnutie základného cieľa návrhu zákona, uviedli predkladateľky návrhu.

Návrh zákona prispeje k implementácii medzinárodných záväzkov a odporúčaní v oblasti práv detí. Týka sa to najmä práv vyplývajúcich z Dohovoru Organizácie spojených národov o právach dieťaťa, kde je kľúčová zásada rešpektovania záujmu dieťaťa.

Viac k témam: Deti, Trestný poriadok
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci parlamentu schválili novelu Trestného poriadku, jej cieľom je eliminovať psychickú ujmu dieťaťa © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovensko podporuje Ukrajinu a bude jej pomáhať pri obrane proti ruskej agresii, uzniesol sa parlament

Slovensko podporuje poskytovanie všestrannej politickej, vojenskej, humanitárnej, materiálnej a makrofinančnej pomoci a podpory Ukrajine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *