Home / SVET / Putinovo vyhlásenie mobilizácie nie je hrozbou. Bol to darček a Rusi sú v slepej uličke, tvrdí šéf ukrajinskej rozviedky

Putinovo vyhlásenie mobilizácie nie je hrozbou. Bol to darček a Rusi sú v slepej uličke, tvrdí šéf ukrajinskej rozviedky

5.10.2022 (Webnoviny.sk) – Oznámenie „čiastočnej mobilizácie“ v podaní ruského vodcu Vladimira Putina má čoraz výraznejší krátkodobý vplyv na prostredie v Rusku než na vojnu na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ako referuje americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), v kombinácii s ruskými neúspechmi na bojisku sa prehlbujú rozdiely v ruskom informačnom priestore, ktoré podkopávajú Putinove vyhlásenia.

Kremeľ je v slepej uličke

Ukrajinské zdroje predtým poznamenali, že čiastočná mobilizácia nepredstavuje z krátkodobého hľadiska veľkú hrozbu, pretože ukrajinská protiofenzíva postupuje rýchlejšie než možný efekt mobilizácie.

Šéf ukrajinskej rozviedky Kyrylo Budanov dokonca uviedol, že mobilizácia v Rusku je „darom“ pre Ukrajinu, pretože Kremeľ sa ocitá v „slepej uličke“ medzi svojimi zlyhaniami a odhodlaním udržať si to, čo na Ukrajine získal.

Zle vykonaná čiastočná mobilizácia

Kontroverzie okolo zle vykonanej čiastočnej mobilizácie, spojené s výraznými ruskými prehrami v Charkovskej oblasti a okolo mesta Lymaň, zintenzívnili boje medzi proputinovskými ruskými nacionalistickými frakciami.

Putinovi sa podľa ISW viditeľne nedarí vyvážiť konkurenčné požiadavky ruských nacionalistov, ktorí sú od začiatku mobilizácie čoraz bojovnejší, napriek tomu, že zdieľajú Putinove všeobecné vojnové ciele na Ukrajine.

Kritikmi sú aj Kadyrov a Prigožin

Kritikou najnovšie nešetria ani čečenský vodca Ramzan Kadyrov a údajný mecenáš skupiny Vagnerovcov Jevgenij Prigožin. Obaja vraj chcú tradičnejší a konvenčnejší prístup k vojne, ktorý presadzoval ruský minister obrany Sergej Šojgu a uniformované vojenské velenie.

Putin, ktorý podľa mnohých vojenských analytikov sám vydáva vojenské rozkazy, sa tak ocitol v dileme, pretože si nemôže dovoliť stratiť mužov okolo Kadyrova ani žoldnierov zo skupiny Vagnerovcov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Lymaň, pseudoreferendum, rusko-ukrajinský konflikt, Vagnerovci, vojenská invázia, Vojenská mobilizácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Putinovo vyhlásenie mobilizácie nie je hrozbou. Bol to darček a Rusi sú v slepej uličke, tvrdí šéf ukrajinskej rozviedky © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Peskov potvrdil, že Rusko začalo sťahovať svoje mierové sily z Náhorného Karabachu

Rusko nasadilo niekoľko tisíc vojakov v Náhornom Karabachu v roku 2020 po vtedajšej eskalácii konfliktu Arménska a Azerbajdžanu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *