Home / SLOVENSKO / Národný futbalový štadión a budova TOWER 5 cenu energií riešiť nemusia

Národný futbalový štadión a budova TOWER 5 cenu energií riešiť nemusia

4.10.2022 (Webnoviny.sk) – Národný futbalový štadión je imúnny voči vysokým cenám energií. Štadión aj susediaca administratívna budova TOWER 5 fungujú pri výrobe tepla a chladu na unikátnom systéme tepelných čerpadiel (voda/voda). Tie dokážu vyrobiť až 50 percent tepla a 77 percent chladu pre celý komplex NFŠ z podzemnej vody. Pri výrobe tepla a chladu tak dosahujú v porovnaní s trhovými cenami úspory od 40 až do 200 percent. Investorom celej energetickej jednotky je firma Slovenské elektrárne – energetické služby, s.r.o.

„Pôvodne išlo najmä o ekológiu a stabilitu dodávok energií. Dnes si tlieskame, pretože celý komplex je z hľadiska energetiky nielen ekologický a stabilný, ale aj mimoriadne cenovo výhodný. Nájomníci TOWER 5 to už dnes na faktúrach za energie vidia. Ide o úspory v rádoch desiatok percent a to je pre každého zaujímavé,“ hovorí predseda predstavenstva NFŠ, a.s. Pavel Komorník a dodáva, že keď pred rokmi pri výstavbe celého komplexu NFŠ premýšľali o energetickom riešení, nikoho nenapadlo, že môže dôjsť ku takému energetickému Armagedonu, aký dnes Európa prežíva.

„Naša energetická jednotka, ktorú sme vybudovali v komplexe NFŠ je unikátna nielen použitím najmodernejších technológií, ale aj svojím rozsahom. Je to naša vlajková loď, kde môžu inštitucionálni zákazníci na vlastné oči vidieť, aké riešenia vedia Slovenské elektrárne ponúkať. A dnes v čase cenových energetických šokov je to obzvlášť atraktívne,“ povedal Andrea Pancotti, manažér energetických služieb, Slovenské elektrárne- energetické služby. s.r.o..

Národný futbalový štadión určite nezhasne

Kým mnohé športové stánky (štadióny, haly) budú podľa predpovedí čeliť vážnym energetickým hrozbám a nebudú vedieť pri trhových cenách utiahnuť rastúce ceny energií, Národný futbalový štadión tento problém nemá. Spoločný energetický projekt so Slovenskými elektrárňami mu totiž zabezpečuje stabilné a cenovo výhodné dodávky energií na obdobie 20-tich rokov. Len v tomto roku napríklad v porovnaní s trhom šetrí pri výrobe tepla takmer 40,-€ za MWh a pri výrobe chladu viac ako 150,-€ za MWh.

„Viackrát sme deklarovali, že komplex NFŠ je z hľadiska využívania obnoviteľných zdrojov energie špička, ale zaujali sme najmä zahraničných expertov, ktorí si z nás berú príklad. Teraz to už ale je – dúfam – zaujímavé aj pre domáce publikum,“ povedal ďalej Pavel Komorník a dodal, že každý sa môže presvedčiť na vlastné oči obyčajným porovnaním faktúr.

Podľa Komorníka napríklad dnes bez problémov prenajímajú Kongresové centrum, ktoré je súčasťou štadióna za výhodné ceny, pretože celý komplex nečelí cenovým šokom z rastúcich cien energií.

„Dnes môžem smelo povedať, že pokiaľ by si niekto – vrátane verejných inštitúcií – chcel dlhodobo prenajať naše Kongresové centrum a príslušnú administratívu, určite by len na energiách masívne ušetril a nemusel by pritom ani znižovať teplotu alebo uberať z klimatizácie,“ povedal na záver Pavel Komorník s tým, že dobrú skúsenosť s takýmto riešením mal Bratislavský amosprávny kraj, ktorý v priestoroch štadióna počas pandémie zriadil najväčšie a najlepšie fungujúce veľkokapacitné očkovacie centrum v krajine.

Informačný servis

Viac k témam: Národný futbalový štadión, PR, Tower 5
Zdroj: Webnoviny.sk – Národný futbalový štadión a budova TOWER 5 cenu energií riešiť nemusia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovenská firma AJ Investments bude spolupracovať so svetoznámym investorom a miliardárom Marcom Lasrym

Miliardár a svetový investor Marc Lasry predstavil svoj nový fond, ktorého cieľom je podporovať a rozvíjať perspektívne športové odvetvia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *