Home / SLOVENSKO / Disciplinárny proces so sestrou Jankovskej pokračuje, súd predvolal ako svedka Mészárosa a vykoná listinné dôkazy

Disciplinárny proces so sestrou Jankovskej pokračuje, súd predvolal ako svedka Mészárosa a vykoná listinné dôkazy

3.10.2022 (Webnoviny.sk) – Na pôde Najvyššieho správneho súdu SR v pondelok pokračuje disciplinárny proces so sestrou bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej, sudkyňou Andreou Haitovou. Konkrétne súd predvolal ako svedka člena Súdnej rady SR Lajosa Mészárosa a tiež plánuje vykonávanie listinných dôkazov.

Mészáros bol členom špeciálnej komisie, ktorá skúmala predpoklady sudcovskej spôsobilosti u sudcov, ktorých vyšetrovala Národná kriminálna agentúra. Ako povedal, Haitová pred komisiou tvrdila, že si z telefónu, ktorý jej zaistila polícia, nemazala žiadne kontakty. „Následne komisia odporučila Súdnej rade SR jednomyseľne podať disciplinárny návrh na Haitovú,“ povedal svedok.

Klamanie o vymazaní kontaktov

Haitová čelí disciplinárnemu návrhu na zbavenie funkcie sudkyne. Ten podala ešte v roku 2020 bývalá šéfka Súdnej rady SR Lenka Praženková. Dôvodom je, že sudkyňa na vypočutí pred súdnou radou údajne klamala o vymazaní 17 kontaktov a komunikácií z mobilného telefónu, ktorý jej v roku 2019 zaistili príslušníci Národnej kriminálnej agentúry. Tým sa dopustila závažného disciplinárneho previnenia nezlučiteľného s funkciou sudcu.

Andrea H. je sudkyňou Krajského súdu v Bratislave a sestrou bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Jankovskej. Podľa komunikácie z aplikácie Threema chcel dnes už odsúdený podnikateľ Marian Kočner, aby v spore o zmenku za osem miliónov eur, ktorej vyplatenie mu priznala sudkyňa Zuzana M., na odvolacom súde rozhodoval práve senát, ktorého členkou bola Haitová.

Nie je Kočnerovou sudkyňou

Tá však ešte v júni tohto roku poprela, že by bola takzvanou „Kočnerovou sudkyňou“. „Osobu Mariana Kočnera nepoznám, nikdy som sa s ním nekontaktovala, čo bolo preukázané,“ skonštatovala vtedy sudkyňa.

Vo veci rozhodovania o zmenkách čelí sudkyňa aj ďalšiemu disciplinárnemu konaniu. Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v danom prípade navrhla jej preradenie na súd nižšieho stupňa zníženie platu po dobu jedného roku.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Disciplinárny proces so sestrou Jankovskej pokračuje, súd predvolal ako svedka Mészárosa a vykoná listinné dôkazy © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rodičia odsúdeného Bašternáka musia vrátiť tri byty, rozhodovať sa bude aj o vilách na Slavíne a Donovaloch

V júni 2020 Okresný súd Bratislava I zablokoval majetok Ladislava Bašternáka, ktorý bol sporne prevedený na jeho príbuzných a ďalšie osoby a zakázal s ním akékoľvek nakladanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *