Home / SLOVENSKO / Slovensko vyrobí pre Ukrajinu ďalšie samohybné kanónové húfnice Zuzana 2

Slovensko vyrobí pre Ukrajinu ďalšie samohybné kanónové húfnice Zuzana 2

2.10.2022 (Webnoviny.sk) – Štátna akciová spoločnosť KONŠTRUKTA – Defence vyrobí pre Ukrajinu ďalšie samohybné kanónové húfnice Zuzana 2. Výrobu ďalších šestnástich kusov samohybných kanónových húfnic oznámil minister obrany Jaroslav Naď. Výrobu tejto techniky budú financovať Dánske a Nórske kráľovstvo, a tiež Spolková republika Nemecko.

Na tento účel vyčlenili prostriedky vo výške 92 miliónov eur. Naď v Kodani 2. októbra podpísal so svojím dánskym kolegom Mortenom Bödskovom dohodu o tomto zámere. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Ukrajina potrebuje pri obrane svojej krajiny a životov ľudí našu pomoc, preto sa aj na medzinárodnej úrovni snažíme nachádzať všetky možnosti, ako ju efektívne a adresne podporiť,“ vyjadril sa minister Naď. Doplnil, že kľúčovým aspektom bojovej podpory pri širokom spektre operácií sú práve delostrelecké systémy.

Samohybné kanónové húfnice Zuzana 2 by mali byť vyrobené počas najbližších mesiacov. Ich postupné dodávky sú očakávané od druhej polovice roka 2023. Na základe kontraktu na komerčný predaj, ktorý bol uzatvorený v júni tohto roka, už Slovensko Ukrajine dodalo štyri z ôsmich húfnic Zuzana 2.

Viac k témam: Húfnice Zuzana 2, Minister obrany SR, rusko-ukrajinský konflikt, Zbrojárstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko vyrobí pre Ukrajinu ďalšie samohybné kanónové húfnice Zuzana 2 © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V okresoch Žilina a Bytča je zvýšené riziko vzniku požiarov, ľudia musia dodržiavať zaásady protipožiarnej ochrany

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Žiline upozorňuje na dodržiavanie zásad protipožiarnej ochrany.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *