Home / šport / Hokej / Hráčov KHL zo Severnej Ameriky vyzvali vlády na odchod z Ruska, dôvodom je vojna na Ukrajine

Hráčov KHL zo Severnej Ameriky vyzvali vlády na odchod z Ruska, dôvodom je vojna na Ukrajine

30.9.2022 (Webnoviny.sk) – Hráči zo Severnej Ameriky pôsobiaci v ruskej Kontinentálnej hokejovej lige (KHL) sa dostali do náročnej situácie, keďže vlády USA a Kanady ich požiadali o odchod z Ruska. Dôvodom je pretrvávajúca vojna na území Ukrajiny, ktorú od druhej polovice februára vedú Rusi s podporou Bielorusov.

Kanadská vláda svojim občanom odporučila, aby krajinu opustili, kým sú ešte dostupné komerčné prostriedky. Upozornila tiež, že každý, kto vlastní aj ruský pas, môže dostať povolávací rozkaz. Rusi totiž počas minulého týždňa vyhlásili čiastočnú mobilizáciu.

Mnohí pôsobia v Kazachstane

Rovnaké pokyny odovzdala občanom USA americká ambasáda v Moskve ešte v úvode aktuálneho týždňa. Vedenie KHL na vyjadrenia zastupiteľstva USA odpovedalo vyhlásením, že mobilizácia sa netýka osôb, ktoré nemajú ruské občianstvo.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa špecializovaného webu eliteprospects.com má s klubmi KHL zmluvu 13 Američanov a až 43 Kanaďanov. Mnohí nie sú súčasťou ruských klubov, ale pôsobia v Kazachstane či Bielorusku.

Hráči môžu prehodnotiť postoj

Agent Allain Roy, ktorý zastupuje ôsmich hráčov zo Severnej Ameriky v tímoch KHL, považuje vyhlásenie americkej ambasády za „znepokojujúce“ a situáciu chce riešiť s každým klientom individuálne. Ritch Winter, ktorý má v KHL troch kanadských klientov, si myslí, že každý jeho hráč si dokáže zrátať pre a proti, ktoré prináša pôsobenie v tejto nadnárodnej súťaži.

„Každý zápasí s rozhodnutiami. Nepočul som však od nikoho, aby sa obával o bezpečnosť. Nik nehlási rozdiel medzi pôsobením v Rusku predtým a teraz, preto sú tam. Ak sa situácia dramaticky zmení, očakávam, že niektorí hráči prehodnotia svoj postoj,“ povedal Winter. Ďalší agenti situáciu odmietli komentovať.

Ovečkin je vo Washingtone

Podľa odborníka na ruský právny systém Williama Pomeranza môže problém pre Američanov či Kanaďanov prísť náhle. Nič na tom podľa neho nezmení ani prítomnosť hviezdneho Alexandra Ovečkina z Washingtonu Capitals či iných ruských hokejistov v zámorskej NHL.

„Skutočnosť, že Ovečkin je vo Washingtone, podľa mňa nebude mať nijaký vplyv na nejakého kanadského hokejistu, ak sa v krajine rozhodnú, že z neho spravia exemplárny prípad. To, že ruskí hokejisti pôsobia v USA, nemôže zabrániť tomu, aby niekto uviazol v ruskom právnom systéme. Ak sa tak stane, cesta von neexistuje,“ myslí si Pomeranz.

Viac k témam: KHL Kontinentálna hokejová liga, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Hráčov KHL zo Severnej Ameriky vyzvali vlády na odchod z Ruska, dôvodom je vojna na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Môj dom, môj hrad! Florida opäť porazila Edmonton a je tak na polceste k Stanleyho poháru

Po triumfe 3:0 v prvom zápase sa v druhom súboji v Amerant Bank Arene v Sunrise zrodilo ďalšie domáce víťazstvo 4:1.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *