Home / SLOVENSKO / Slovensko neuznalo ozbrojenú anexiu Krymu, neuzná ani ďalšie referendá na Ukrajine s vopred určeným výsledkom

Slovensko neuznalo ozbrojenú anexiu Krymu, neuzná ani ďalšie referendá na Ukrajine s vopred určeným výsledkom

21.9.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenská republika odsudzuje avizované kroky Ruskej federácie smerujúce k anexii ďalších častí územia Ukrajiny. Ako uvádza Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) SR v tlačovej správe, akékoľvek takzvané referendá, ktoré by mali tomuto procesu dodať legitimitu, realizované nelegálnymi orgánmi v podmienkach vojenskej okupácie cudzou mocnosťou, by boli v rozpore so základnými demokratickými princípmi a ústavným poriadkom Ukrajiny. „Rovnako by boli v priamom rozpore s medzinárodným právom, osobitne princípmi nezávislosti, zvrchovanosti, územnej celistvosti a nezasahovania do vnútorných záležitostí štátov,“ píše slovenský rezort diplomacie.

Rusko situáciu ďalej eskaluje

Slovensko v roku 2014 neuznalo ozbrojenú anexiu ukrajinského Krymu a rovnako neuzná ani aktuálne pripravované referendá s vopred určeným výsledkom.

Vyhlásenie mobilizácie v Ruskej federácii iba potvrdzuje, že jej vedenie nemá záujem ukončiť vojenskú inváziu na Ukrajine a stiahnuť svoje vojská na vlastné územie. Eskalácia a ďalšie vyhrážky zo strany Ruska v čase konania Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (OSN), sú podľa ministerstva prejavom neúcty k princípom Charty OSN.

Vyhrážky voči celej spoločnosti

„Ďalšie vyhrážky voči Ukrajine a tým, ktorí ju podporujú v boji za ochranu svojej nezávislosti štátnosti sú v príkrom rozpore s Chartou OSN a medzinárodným právom. Vyhrážky preto nie sú adresované len nášmu bezprostrednému susedovi, Ukrajine, ale aj nám a našej spoločnosti, ktorá si ctí medzinárodné právo a princípy slobody a demokracie,“ uvádza MZVaEZ v tlačovej správe.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Slovenský rezort diplomacie deklaroval, že Slovensko spolu so svojimi partnermi a spojencami v a NATO bude pokračovať vo všestrannej podpore Ukrajiny a jej obyvateľov v obrane svojej vlasti.

Viac k témam: Anexia, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko neuznalo ozbrojenú anexiu Krymu, neuzná ani ďalšie referendá na Ukrajine s vopred určeným výsledkom © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Matovičove útoky na média zdvihli zo stoličky aj medzinárodné organizácie, kritike sa nevyhol ani Heger

Organizácie tiež stoja za vyhlásením popredných šéfredaktorov slovenských médií, ktorí rétoriku ministra odmietli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.