Home / SLOVENSKO / Územie pri Viedenskej ceste má návrh novej podoby, vznikne tu rekreačné a rezidenčné územie

Územie pri Viedenskej ceste má návrh novej podoby, vznikne tu rekreačné a rezidenčné územie

10.9.2022 (Webnoviny.sk) – Spoločnosť YIT Slovakia predstavila víťaza urbanisticko-architektonickej súťaže na premenu územia pri Viedenskej ceste v Bratislave na rekreačné a rezidenčné územie. Víťazom medzinárodnej súťaže sa stal slovenský ateliér What Architects v spolupráci so španielskymi štúdiami Beth Gali BB+GG a Labanc.Studio.

Vyplýva to zo zverejnenej tlačovej správy. Developer na základe vybraného návrhu plánuje do územia s rozlohou 3,4 hektára umiestniť viac ako 500 bytov, vrátane občianskej vybavenosti a revitalizovanej zelene.

Transformácia lokality

Developer oslovil šesť slovenských a zahraničných ateliérov, aby navrhli vhodnú formu transformácie lokality vo vzdialenom susedstve bývalého tzv. Pečnianskeho ramena.

Päť z nich počas leta odovzdalo a prezentovalo svoje návrhy pred päťčlennou odbornou porotou zloženou z odborníkov z oblasti architektúry a urbanizmu, vrátane zástupcov hlavného mesta, mestskej časti Petržalka, predsedu Slovenskej komory architektov a zástupcov investora.

Jedným z rozhodujúcich kritérií pre porotu bola kvalita urbanistického riešenia, a to najmä v nadväznosti na ochranu životného prostredia, biodiverzity miesta a širšej krajiny. Porota tiež posudzovala, či návrhy podporujú inklúziu obyvateľstva s prírodnou zložkou, udržateľnú mobilitu a environmentálne pozitívnu výstavbu.

Nájomné byty

Už pri vyhlásení súťaže developer potvrdil ambíciu ponúknuť v území nájomné bývanie. „Tým zohľadňuje navrhovanú zmenu územného plánu v prospech funkcie bývania, ktorú momentálne presadzuje magistrát Bratislavy,“ konštatuje YIT Slovakia.

Tá ako jeden z prvých súkromných investorov podpísala s mestom zmluvu o spolupráci, na základe ktorej po zmene územného plánu mesto získa zmluvne dohodnutý objem skolaudovaných nájomných bytov podľa schválenej metodiky.

Aktuálne developer plánuje s víťazným ateliérom pokračovať v príprave samotného projektu. So začiatkom premeny územia počíta najskôr v horizonte piatich rokov, a to vzhľadom na dlhé a náročné povoľovacie procesy a potrebné zmeny.

Viac k témam: architektonická súťaž, Nájomné byty, Životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk – Územie pri Viedenskej ceste má návrh novej podoby, vznikne tu rekreačné a rezidenčné územie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Taraba podpredsedom parlamentu? Bol by to škandál, jednoznačne tento nápad odmietol politológ Mesežnikov

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova je problémom jednak to, že Tomáš Taraba je nezaradený poslanec a tiež jeho osobný profil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.