Home / SLOVENSKO / Kolíkovej novela infozákona je ďalším krokom k zvýšeniu transparentnosti verejnej správy, zavádza niekoľko zmien (video)

Kolíkovej novela infozákona je ďalším krokom k zvýšeniu transparentnosti verejnej správy, zavádza niekoľko zmien (video)

9.9.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerka spravodlivosti v demisii Mária Kolíková (klub SaS) predložila do medzirezortného pripomienkovania novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Novela infozákona je podľa Kolíkovej ďalším krokom k zvýšeniu transparentnosti verejnej správy.

„Návrh zákona v zásadnej miere pokrýva požiadavky vyplývajúce z programového vyhlásenia vlády. Pri tvorbe návrhu zákona sme tiež do úvahy brali aj diskusie s povinnými osobami vrátane územnej samosprávy, s mimovládnym sektorom, či napríklad poslancami parlamentu,“ uviedla na tlačovej besede Kolíková.

Zverejňovanie informácií o osobách

Novela infozákona v súlade s programovým vyhlásením vlády zavádza novú definíciu povinnej osoby a rozširuje povinnosti vyplývajúce zo zákona o slobodnom prístupe k informáciám aj na štátne firmy a dcérske spoločnosti štátnych firiem. Okrem toho zavádza aj povinné zverejňovanie informácií o osobách, ktoré sa uchádzajú o verejnú funkciu, ako aj o samotných verejných funkcionároch.

Ďalej sa ustanovuje povinnosť zverejňovať všetky dodatky k povinne zverejňovaným zmluvám, zároveň sa ruší výnimka pre nesprístupňovanie ich príloh a predlžuje sa lehota povinného zverejnenia zmlúv na desať rokov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zavedenie právnej úpravy

Na základe záväzku z programového vyhlásenia vlády vypúšťa výnimku zo zverejňovania zmlúv Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS), keďže skúsenosti a pochybné obchody s pozemkami ukázali, že je verejným záujmom, aby NDS zverejňovala zmluvy týkajúce sa vysporiadania vlastníctva nehnuteľností.

Snahou novely infozákona je taktiež zaviesť právnu úpravu, v dôsledku ktorej by mali byť štúdie a analytické materiály vyhotovené za verejné zdroje a sprístupňované vo väčšej miere ako v súčasnosti. „Sprístupnenie štúdií, analýz alebo iných obdobných materiálov na žiadosť posilní transparentnosť a umožní lepšie kontrolu účelnosti vynaloženia verejných prostriedkov zo strany verejnosti,“ uviedlo MS SR.

Viac k témam: Infozákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Kolíkovej novela infozákona je ďalším krokom k zvýšeniu transparentnosti verejnej správy, zavádza niekoľko zmien (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mimovládky doručili do parlamentu petíciu za zmenu paragrafu 363, nepozdáva sa im rušenie obvinení zo strany Žilinku

Pod výzvu na zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku mimovládne organizácie vyzbierali takmer 25-tisíc podpisov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.