Home / SLOVENSKO / Slovenky môžu pomôcť ženám s onkologickým ochorením, Liga proti rakovine spustila výzvu Vystrihaj sa Slovensko

Slovenky môžu pomôcť ženám s onkologickým ochorením, Liga proti rakovine spustila výzvu Vystrihaj sa Slovensko

8.9.2022 (Webnoviny.sk) – Pomôcť onkologickým pacientom sa dá aj darovaním vlasov. Vyzýva na to Liga proti rakovine v rámci svojho projektu Vystrihaj sa Slovensko.

Chemoterapia pripaví ženy o vlasy

Jeho cieľom je pomôcť zabezpečiť ženám s rakovinou parochňu, aby čo najmenej trpela ich psychika. Nádorové ochorenia sú v súčasnosti druhou najčastejšou príčinou úmrtia na Slovensku.

Onkologickí pacienti často musia absolvovať liečbu chemoterapiou. Tá je najmä pre ženy veľkým strašiakom a mnohé ju dokonca pre stratu vlasov odmietajú podstupovať, uviedla výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.

„Vlasy – koruna krásy. Ak o ne žena v dôsledku ochorenia príde, môže to u nej vyvolať psychické problémy. Často sa stretávame s pacientkami, ktoré prežívajú pocity úzkosti, depresie, obávajú sa ako bude reagovať okolie na ich zmenenú vizáž,“ povedala Kováčová a dodala, že pre mnohé pacientky je kúpa parochne finančný výdavok, ktorý si nemôžu dovoliť.

Parochne na mieru

Vlasy od darcov využíva Liga proti dvoma spôsobmi. Jednou alternatívou je parochňa z pravých vlasov, ktorá sa vyrába na mieru z darovaných vlasov.

„Druhou je kúpa parochne, ktorú dokážeme pacientke zaobstarať oveľa rýchlejšie. Jej financovanie je zabezpečené odpredaním časti darovaných vlasov, ktoré z kapacitných dôvodov a reálnych možností vlásenkárky nie je možné spracovať,“ priblížila Kováčová.

Darcovia podľa nej môžu mať dobrý pocit z toho, že ich ostrihané vlasy budú v každom prípade efektívne a zmysluplne využité.

Občianske združenie Liga proti rakovine pomáha onkologickým pacientom a ich rodinám viac ako 32 rokov. Dôraz kladie aj na informovanie o dôležitosti prevencie pred onkologickým ochorením. Počas svojej existencie roky presadzovalo zavedenie skríningov na Slovensku. I vďaka tomuto úsiliu aktuálne fungujú tri skríningové programy – skríning kolorektálneho karcinómu, prsníka a krčka maternice.

Viac k témam: Darovanie, Onkologickí pacienti, Parochňa
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenky môžu pomôcť ženám s onkologickým ochorením, Liga proti rakovine spustila výzvu Vystrihaj sa Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mimovládky doručili do parlamentu petíciu za zmenu paragrafu 363, nepozdáva sa im rušenie obvinení zo strany Žilinku

Pod výzvu na zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku mimovládne organizácie vyzbierali takmer 25-tisíc podpisov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.