Home / SLOVENSKO / Pre súdnu mapu hrozí kolaps justičného systému, sudcovia čelia neistote a kompetentní nekonajú

Pre súdnu mapu hrozí kolaps justičného systému, sudcovia čelia neistote a kompetentní nekonajú

8.9.2022 (Webnoviny.sk) – Časový rámec spustenia zmien podľa schválenej reformy súdnej mapy je nereálny, tvrdia sudcovia združení v platforme Sudnamoc.sk. Zmeny v súdnej mape odhlasoval parlament 27. apríla tohto roku, platiť začnú od 1. januára 2023.

Sudcovia v neistote

„S nepripravenosťou schválenej reformy na praktickú implementáciu je spojená neistota, ktorá okrem zamestnancov súdov a sudcov v konečnom dôsledku postihne verejnosť. Je nevyhnutné, aby kompetentní predstavitelia zákonodarnej a výkonnej moci uvedenú situáciu riešili ako otázku prioritného verejného záujmu,“ uvádza sa v tlačovej správe, pod ktorou sú podpísaní členovia Súdnej rady SR Ayše Pružinec, Eren a Dana Jelinková Dudzíková. V opačnom prípade môže podľa nich dôjsť ku kolapsu justičného systému.

Zároveň podotkli, že rezort spravodlivosti nebral legitímnych zástupcov súdnej moci ako rovnocenných partnerov v diskusii o zmene súdnej mapy.

„Zmena bola schválená parlamentom bez toho, aby zástupcovia súdnej moci mali možnosť k finálnej podobe súdnej mapy vyjadriť svoj postoj a námietky,“ uviedli sudcovia.

Zmena organizácie na súdoch

Reforma súdnej mapy prináša zmenu organizácie súdnictva na viacerých úrovniach. Zmenší sa počet okresných súdov z 54 na 36. V rámci týchto prvostupňových súdov vznikne jeden Mestský súd Košice a štyri mestské súdy v Bratislave.

V prípade krajských súdov sa počet nemení, naďalej ich bude osem. Pri krajských súdoch budú obchodnoprávnu a rodinnoprávnu agendu vybavovať kauzálne príslušné krajské súdy.

Sudnamoc.sk je platforma sudcov Slovenskej republiky vytvorená za účelom zverejnenia ich odborných stanovísk, postojov k aktuálnemu dianiu v justícii a v spoločnosti, ako aj za účelom zdieľania judikatúry a článkov vo všetkých právnych oblastiach.

Viac k témam: Reforma súdnictva, Súdna mapa
Zdroj: Webnoviny.sk – Pre súdnu mapu hrozí kolaps justičného systému, sudcovia čelia neistote a kompetentní nekonajú © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mimovládky doručili do parlamentu petíciu za zmenu paragrafu 363, nepozdáva sa im rušenie obvinení zo strany Žilinku

Pod výzvu na zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku mimovládne organizácie vyzbierali takmer 25-tisíc podpisov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.