Home / SLOVENSKO / Nástenné nabíjacie stanice sú teraz ešte bezpečnejšie a odolnejšie

Nástenné nabíjacie stanice sú teraz ešte bezpečnejšie a odolnejšie

6.9.2022 (Webnoviny.sk) –
Konektor nabíjacieho kábla z bezhalogénového, nehorľavého polyamidu 6 od spoločnosti LANXESS
Vysoko nehorľavý
Výborne odoláva záťaži
Vyrobený z jednoducho spracovateľného materiálu

Okrem využitia v batériách a elektrických pohonných jednotkách sa potenciál technických plastov dá výborne uplatniť aj v nabíjačkách pre elektrické vozidlá. A to predovšetkým v nástenných nabíjacích staniciach. Tieto tzv. wallboxy musia byť veľmi bezpečné, pretože sa používajú vo vnútri budov, ako sú parkovacie domy alebo súkromné garáže. Z tohto dôvodu sa na tieto nabíjacie stanice kladú vysoké nároky pri výbere materiálu. Jedným z plastov, ktorý spĺňa náročné požiadavky, je bezhalogénový, nehorľavý materiál Durethan BKV20FN01 od nemeckej spoločnosti LANXESS.

Táto zmes polyamidu 6 sa používa na výrobu konektorov nabíjacích káblov z produkcie spoločnosti Leopold Kostal GmbH & Co. KG, ktorá je globálnym dodávateľom systémov pre automobilový a solárny priemysel. Konektory nabíjacích káblov sa potom používajú vo vlastných wallboxoch Enector spoločnosti Kostal a distribuuje ich spoločnosť Kostal Solar Electric.

Vysoká odolnosť žhaviacich vodičov

„Kľúčovými argumentmi pre použitie nášho bezhalogénového, nehorľavého materiálu Durethan BKV20FN01 sú jeho vysoká odolnosť voči vonkajším vplyvom a nehorľavosť. Okrem toho sa ľahko spracováva a vyrábajú sa z neho komponenty s vysokou povrchovou kvalitou,“ vysvetľuje Dr. Bernhard Helbich, technický marketingový manažér spoločnosti LANXESS.

Úroveň horľavosti tejto zmesi preukázal test horľavosti UL 94 americkej organizácie Underwriters Laboratories Inc. Polyamid prešiel testom s najvyššou klasifikáciou V-0 pri hrúbke skúšobnej vzorky 0,75 milimetra. Keďže wallboxy patria do kategórie „bezobslužných domácich spotrebičov“, použité plasty musia spĺňať medzinárodné štandardy IEC/EN 60335-1. Musia najmä preukázať, že pri skúške žeravým drôtom sú nehorľavé. Durethan BKV20FN01 vyhovuje skúške GWIT (teplota vznietenia žeravého drôtu, IEC 60695-2-13) pri teplote 775 °C s hrúbkou skúšobnej vzorky 0,75 milimetra alebo viac. Pri skúške GWFI (index horľavosti žeravého drôtu, IEC 60695-2-12) dosahuje termoplast maximálnu hodnotu pre plasty 960 °C (hrúbka skúšobnej vzorky 0,75 mm).

Znížené riziko skratov a porúch zariadení

Ďalšou silnou stránkou tohto materiálu je jeho vysoká odolnosť voči vonkajším vplyvom. Napríklad dosahuje najvyššiu hodnotu 600 v teste CTI A (Comparative Tracking Index, IEC 60112) a najvyššiu hodnotu PLC 0 (Performance Level Category) v podobne navrhnutom teste UL 746. „Tým sa znižuje riziko skratu. Okrem toho sa elektrické a elektronické zostavy dajú navrhnúť kompaktnejšie, čo vedie k celkovo menšiemu zariadeniu s vyššou hustotou výkonu,“ dodáva Helbich.

Zmes, ktorá je z 18 % hmotnosti vystužená krátkymi sklenenými vláknami, má tiež dobrú pevnosť, tuhosť a húževnatosť. Konektorové systémy nabíjacích káblov preto nie sú náchylné na mechanické zaťaženie, najmä počas montáže. Polyamid sa dá ekonomicky spracovať aj stabilným vstrekovacím procesom.

Podrobnejšie informácie o portfóliu produktov spoločnosti LANXESS pre elektromobilitu nájdete na https://lanxess.com/en/Products-and-Solutions/Focus-Topics/LANXESS-e-Mobility.

Nemecký LANXESS patrí medzi svetovú špičku v špeciálnych plastoch

Spoločnosť LANXESS je vedúcim chemickým koncernom, ktorý v roku 2021 dosiahol obrat 7,6 miliardy EUR a v súčasnosti zamestnáva približne 14 900 zamestnancov v 33 krajinách. Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov. LANXESS je členom popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.

Viac informácií o firme nájdete na www.lanxess.com a sociálnych sieťach twitter.com/LANXESS, facebook.com/LANXESS, linkedin.com/company/lanxess a youtube.com/lanxess.

Informačný servis

Viac k témam: LANXESS, Nabíjacie stanice, Nabíjacie stanice pre elektromobily, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – Nástenné nabíjacie stanice sú teraz ešte bezpečnejšie a odolnejšie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Taraba podpredsedom parlamentu? Bol by to škandál, jednoznačne tento nápad odmietol politológ Mesežnikov

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova je problémom jednak to, že Tomáš Taraba je nezaradený poslanec a tiež jeho osobný profil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.