Home / EKONOMIKA / Hrubý domáci produkt Ruska klesol v druhom štvrťroku o štyri percentá, predtým výrazne rástol

Hrubý domáci produkt Ruska klesol v druhom štvrťroku o štyri percentá, predtým výrazne rástol

13.8.2022 (Webnoviny.sk) – Hrubý domáci produkt Ruska sa v druhom štvrťroku tohto roka znížil o štyri percentá. Informoval o tom piatok tamojší štatistický úrad. Spomenutý druhý kvartál je prvým kompletným štvrťrokom od chvíle, keď Moskva 24. februára rozpútala vojnu na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Na Rusko bola odvtedy uvalená široká škála sankcií, vrátane tých, ktoré odrezali ruské banky od medzinárodného bankového systému SWIFT a vyvolali hromadný exodus zahraničných spoločností z Ruska.

Ruský štatistický úrad Rosstat neposkytol bližšie vysvetlenie dôvodov, prečo bol HDP v druhom kvartáli nižší v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška. Uviedol však, že vo veľkoobchode nastal pokles o 15,3 % a v maloobchode o 9,8 %.

Predtým v prvom kvartáli tohto kalendárneho roka i posledných troch štvrťrokoch minulého roka zaznamenalo Rusko značné zvýšenie HDP.

Viac k témam: HDP, Hrubý domáci produkt, rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Hrubý domáci produkt Ruska klesol v druhom štvrťroku o štyri percentá, predtým výrazne rástol © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Lexmann: Výška spoluúčasti v čerpaní eurofondov nemôže deliť naše mestá a obce

Podľa europoslankyne je rozumnejšie umožniť im čerpať fondy bez spoluúčasti, ako vracať nevyčerpané fondy späť do Bruselu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.