Home / SLOVENSKO / Prezidentka Čaputová vyzdvihla posun NATO, so samitom má Slovensko osobitnú spomienku

Prezidentka Čaputová vyzdvihla posun NATO, so samitom má Slovensko osobitnú spomienku

28.6.2022 (Webnoviny.sk) – Samit Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v Madride podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej pripomína, ako sa Slovensko počas minulého štvrťstoročia posunulo. Ako ďalej vysvetlila, Slovensko je v súčasnosti plnoprávnym a aktívnym členom Aliancie, navyše poskytuje efektívnu humanitárnu i vojenskú pomoc napadnutej Ukrajine.

Uviedla to vo svojom statuse na sociálnej sieti pred odletom na toto stretnutie. Dominantnou témou samitu má byť agresia Ruska voči Ukrajine a nová strategická koncepcia NATO.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Hlava štátu podotkla, že pre Slovensko sa so samitom spája osobitná spomienka. Pred 25 rokmi, 8. a 9. júla 1997, sa totiž práve v Madride konal samit NATO, na ktorom dostali Maďari, Poliaci a Česi pozvánku do Aliancie, zatiaľ čo Slovenská republika ostala „mimo hry“. Čaputová konštatovala, že krajine v tom čase reálne hrozila medzinárodná izolácia.

Skúsme si potom predstaviť, aké by boli jej dôsledky v ďalších rokoch. A v akej pozícii by sme boli dnes, v bezprostrednej blízkosti vojenského konfliktu, nebyť nášho členstva v NATO. Zároveň však vidíme, aké je pre nás dôležité, aby sme nestrácali schopnosť vidieť a vnímať to, čo je životným záujmom našej krajiny, čo je kľúčové pre ňu a pre jej bezpečnosť – a aby sme v tejto zásadnej otázke aj naďalej hľadali zhodu,“ napísala.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, samit, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová vyzdvihla posun NATO, so samitom má Slovensko osobitnú spomienku © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ministri obrany V4 rokovali o súčasných bezpečnostných otázkach, témami boli vojna na Ukrajine či hybridné útoky (video)

V4 chce pomôcť Ukrajine najmä opravou vojenskej techniky, odmínovaním, ošetrovaním zranených vojakov alebo výcvikom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.