Home / EKONOMIKA / Rusko prekoná „šialené“ sankcie, tvrdí Putin, Ukrajina by podľa neho peniazmi z exportu potravín platila za zbrane

Rusko prekoná „šialené“ sankcie, tvrdí Putin, Ukrajina by podľa neho peniazmi z exportu potravín platila za zbrane

17.6.2022 (Webnoviny.sk) – Ekonomika Ruska podľa jeho prezidenta Vladimira Putina prekoná „nerozvážne a šialené“ sankcie. Tie naň uvalili štáty v zahraničí pre jeho inváziu na Ukrajinu, pričom ich sprevádza aj zastavená činnosť stoviek zahraničných spoločností v krajine.

Putin to vyhlásil počas medzinárodného ekonomického fóra v Petrohrade, kde dlho odsudzoval krajiny za to, že chcú oslabiť Rusko.

Prognóza inflácie je vysoká

„Nefungovalo to. Ruské podniky a vládne úrady pracovali pokojne a profesionálne. Normalizujeme ekonomickú situáciu. Stabilizovali sme finančné trhy, bankový systém, obchodný systém,“ vyhlásil Putin na margo sankcií.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Povedal tiež, že predpokladaná miera inflácie v Rusku mierne klesla, súčasná prognóza 16,7 % ročne je však stále príliš vysoká.

Okrem iného Putin na fóre skritizoval Spojené štáty americké, ktoré podľa jeho slov „vyhlásili víťazstvo v studenej vojne a neskôr si o sebe začali myslieť, že sú poslami Boha na Zemi“.

Rusi môžu zvýšiť svoj export

Vyjadril sa tiež, že Moskva splní všetky „úlohy“ vojenskej „špeciálnej operácie“ na Ukrajine, ktorú označil za „rozhodnutie suverénnej krajiny na základe práva brániť svoju bezpečnosť“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Ruský prezident spomenul aj prerušený vývoz potravín v dôsledku bojov na Ukrajine, ktorý vyvoláva obavy z globálnej potravinovej krízy, pričom povedal, že Rusko je pripravené „značne zvýšiť svoj export potravín a hnojiva“.

Zároveň však vyjadril obavy, že Ukrajina by mohla využiť export potravín na platbu za zbrane, ktoré dostala zo zahraničia.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko prekoná „šialené“ sankcie, tvrdí Putin, Ukrajina by podľa neho peniazmi z exportu potravín platila za zbrane © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda navrhla parlamentu na voľbu nového šéfa Úradu pre verejné obstarávanie iba jedného kandidáta, je ním Peter Kubovič

Transparency a INEKO boli za to, aby boli parlamentu posunutí obaja kandidáti, ktorých predtým vláde odporučila výberová komisia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.